Akıllı Telefondan Oy Kullanmayı Sağlayan Uygulama

Güvenli oylama uygulaması Voatz, vatandaşların seçimlerde akıllı telefonlarından oy kullanmasını sağlıyor.

0
91
Akıllı telefon ile oy kullandıran uygulama

Alışverişimizi, sohbetimizi bile online yapabiliyorken, oy kullanmak için sandık başına gitmenin çağın gerisinde kaldığına dair çeşitli tartışmalar mevcut. Amerika’da çoğu yerde sandıklar dijital ortamlara taşınmış olsa da yine de vatandaşlar demokratik haklarını kullanmak için oy verme merkezlerini ziyaret etmek zorundalar. Harvard’tan çıkan startup Voatz, akıllı telefondan oy kullanmayı sağlayan uygulama ile bunu değiştirmeyi umuyor.

Voatz çok uzak olmayan bir gelecekte, seçimler sırasında halkın akıllı telefonlarından oy kullanmasını, kamuoyu anketlerine katılmasını hatta yardım kampanyası başlatmalarını sağlayabilecek. Seçmenlerin uzaktan elektronik oylamaya katılmaları için biyometrik özellikli akıllı telefon kullanmaları ve kapsamlı bir kimlik doğrulama işleminden geçmeleri gerekecek. Aslında Voatz, zaten tanıdık olduğumuz teknolojiyi kullanarak oy vermeyi daha kolay hale getirmeyi umuyor. Akıllı telefonlarımızın tuş kilitlerini artık parmak izimizle açabiliyoruz ya da bankaların ses tanıma özelliği sayesinde telefon bankacılığını güvenle kullanabiliyoruz. Bunun gibi uygulamalar zaten halihazırda kullandığımız teknolojiler. O yüzden Voatz’ın bu yeni iş fikri yakın gelecekte Amerika’da uygulanmaya başlayabilir.

Bu tür bir girişim, ABD’de veya diğer ülkelerde özellikle sanal ortamlarda görüş ve düşüncelerini paylaşmaya alışmış bilgi toplumu gençlerini oy kullanmaya daha çok teşvik edebilir. Tabi ki uzaktan elektronik oylama sistemine geçmek isteyen bir ülke sadece son model iPhone telefonu olan vatandaşlarını düşünerek bunu yapamaz, aynı zamanda yoksul vatandaşlarını da düşünerek onlara da aynı oy kullanma kolaylığını sağlaması gerekir. O yüzden şimdilik bizim gibi gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelerde bu sistem çok daha uzak bir gelecekte mümkün gözüküyor. En başta trafoya giren kedilere bir çözüm bulmak lazım. Tabi ki Amerikalıların da bu konuda bazı güvenirlik endişeleri var.

Seçimleri daha modern hale getirmek için sizin aklınıza bir iş fikri geliyor mu?

Web sitesi: voatz.nimsim.com