3 Boyutlu yazı yazan kalem

0
2368

Üretim sektörünün geleceği olarak bakılan 3D yazıcıların son versiyonları, karmaşık ve yüksek çözünürlükte nesneler ortaya koymaya başladı bile. Günlük plastik atıklarını geri dönüştürerek 3 boyutlu yazıcılar için sarf malzemesi üreten Filabot daha önce bahsettiğimiz inovatif çalışmalardan biriydi. Şimdi tanıtacağımız çalışma ise 3D yazıcıların bir nevi “cep boyu”. 3Doodler isimli inovatif kalem, kullanıcıların 3 boyutlu gerçek resimler çizmesini sağlıyor.

Bir Kickstarter projesi olan 3Doodler, tüm ilgiyi üzerine çekerek başlangıç sermayesi olarak belirlediği 30.000 USD yerine 2.3 milyon USD para topladı. 3Doodler‘ın çalışma prensibi, bir tutkal tabancasınınki ile aynı şekilde. İçerisine konulan plastik flaman, kalemin çalıştırılmasıyla birlikte eritilerek sıvı hale getiriliyor. Sıvı hale gelen materyal, kullanıcının boşlukta çizim yapmasıyla dışarıya çıktığı anda tekrar katı hale geçiyor. Bu şekilde çizilmek istenen 3 boyutlu cisim oluşturulmuş oluyor. Havada çizim yapmayı zor bulan kullanıcılar ise özel kağıtlar üzerine yaptıkları çizimleri birleştirerek 3 boyutlu cisimleri modelleyebiliyor.

Kalemle çizilmiş örnek cisimleri 3Doodler’ın web sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki videodan kalem hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aslında çok basit bir şekilde çalışan bu kalemin mucitleri, son derece yaratıcı bir projeye imza atmış görünüyorlar. Basit fizik yasalarından ve hali hazırda kullanılan diğer cihazların çalışma prensiplerinden ilham alarak ortaya koyabileceğiniz yeni iş fikirleri var  mı?

Web sitesi: www.the3doodler.com