30 Saniye Önceden Haber Veren Sismik Deprem Sensörü

Düşük maliyetli sismik deprem sensörü Brinco, deprem olmadan 30 saniye önce haber vererek güvenli bir yer bulmanız için zaman kazandırıyor.

0
899
Depremi Önceden Haber Veren Sismik Depren Sensörü Brinco

Deprem uzmanları beklenen büyük İstanbul depremine her geçen gün daha da yaklaştığımızı söylüyor. Bu depremden önce insanlar erken bir uyarı alabilirse binlerce insanın hayatı kurtulabilir. Pek çok erken uyarı sistemi mevcut fakat bu sistemler çok pahalı ve uygulaması karmaşık. Şimdi ise sismik cihazlar üreten Panamalı şirket OSOP’ten bir grup sismolog düşük maliyetli bir sismik deprem sensörü tasarladı. Brinco adlı bu silindir şeklindeki sensör, bir akıllı telefon uygulaması aracılığı ile deprem olmadan 30 saniye önceye kadar kişiye uyarı gönderiyor. Bu yeterli bir önlem gibi görünmeyebilir fakat deprem vurmadan önce güvenli bir sığınak bulmanız için size yeterli zamanı sağlayabilir.

Erken uyarı sistemlerinin kurulu olduğu bölgelerde bile, Brinco’nun sensörleri daha ileriye gidiyor ve hedefteki kişinin bulunduğu yere göre hangi şiddette bir deprem olacağını haber veriyor. Uygulama size şu mesajları gönderebiliyor: “15 saniye içinde büyük bir sarsıntı olacak. Sarsıntı 20 saniye sürecek. Tsumani riski yok.” Ya da “Endişelenmene gerek yok, biraz sarsılacaksın ama deprem bir zarar vermeyecek.” Bu alandaki diğer ürünlerin böyle bir özelliği olmadığını belirten sismik cihazı üreten şirket OSOP’tan sismolog Branden Christensen, Brinco’nun bilim adamları için değil kişileri ve ailelerini korumak için üretildiğini belirtiyor.

Eğer bu cihaz erken uyarı sisteminin kurulu olduğu evler, okullar ve diğer binaların bulunduğu alanda da kullanılmaya başlanırsa var olan sistemin daha doğru sonuçlar vermesini de sağlayabilir. Silindir şeklindeki Brinco tüm diğer sismik cihazlar gibi zemindeki her titremeyi ölçüyor ve verileri kablosuz internet ile ulusal ya da bölgesel sismik ağlara gönderiyor ve bu veriler orada diğer veri akışları ile beraber analiz ediliyor.

Şu an kitlesel fonlama sitesi Indiegogo’da fon toplayan Brinco’ya 189 USD katkı sağlayarak bu cihazı edinebilirsiniz. Beklenen büyük İstanbul depremini düşünürsek ve bu konuda hem devletin hem de vatandaşların ne kadar duyarsız olduğuna bakarsak, küçük de olsa böyle bir önlem hayatınızı kurtarabilir.

Sizin de aklınıza hayat kurtarabilecek yeni girişimler geliyor mu?

Web sitesi: brinco-home.com

[quote_box_center]Benzer girişim: Kasırgaya dayanabilen modüler barınak[/quote_box_center]