5 Önlenebilir Felaket Yüzünden Sayısız Startup Başarısız Oldu

Potansiyel vaat eden sayısız startup bu önlenebilir 5 felaket nedeniyle sönüp gitmiş ve başarısız olmuştur.

0
684
Önlenebilir 5 felaket yüzünden sayısız startup başarızı oldu.

Felaketler her zaman olur. Bu doğanın kanunudur. Belki beklenmedik bir deprem, belki bir araba kazası şeklinde ya da eviniz yanıp kül olabilir. Bu felaketlerin çoğu beklenmedik rasgele bir şekilde meydana gelir ve bu yüzden önlenemezler. Bu tür trajik olaylar meydana geldiğinde üzülürsünüz fakat geçip gittiğini bir an önce kabul edip hayatınıza devam etmek zorundasınızdır.

Entrepreneur yazarı Jayson Demers’e göre; iş dünyasında da benzer özelliklere sahip felaketler meydana geliyor. Rasgele, beklenmedik bir şekilde meydana gelir ve siz daha ne olduğunu anlamadan işiniz yerle bir olabilir. Fakat iş dünyasında felaketler genelde tam tersi meydana gelir. Bu felaketler tahmin edilebilir ve önlenebilir olur. Yine de potansiyel vaat eden sayısız startup bu önlenebilir felaketler nedeniyle başarısız olmuştur.

Girişiminizin aşağıdaki önlenebilir 5 felaket yüzünden başarısız olmasından emin olun pişman olacaksınız. Bu önlenebilir felaketlerin size olmasına izin vermeyin.

1. Fikri Mülkiyetin Çalınması

Diyelim ki kimsenin daha önce üretmediği bir ürün ürettiniz ve piyasaya nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsunuz. Ürün kapasitesini için zemin hazırlamak amacıyla geleneksel markalaşma sürecinden feragat edebilirsiniz. Ya da çekirdek hizmetlerde kullandığınız bir imza prosedürünüz var fakat potansiyel ortağınıza herhangi bir gizlilik anlaşması imzalamadan ürününüzü ifşa ettiniz. ‘En kötü ne olabilir ki?’ diye düşündünüz. Rakibiniz ürün tasarımınızı çalabilir. Ortağınız ilgili diğer şirketlere benzersiz ürün sürecini satabilir. Ve elinizde işinizi benzersiz kılan hiçbir şey kalmaz.

Yeni girişiminiz hakkında heyecanlanmak normaldir ve erken dönemdeki tüm operasyon sürecini aceleye getirmek isteyebilirsiniz. Fakat kendinizi korumak zorundasınız. Her şeyden önde girişimde bulunacağınız alanı araştırın, işletmenizin adını kaydettirin, ürününüzün ticari markasını en yakın zamanda alın ve fikri mülkiyet haklarınızı korumaya alın.

2. Başkasının Fikrini Çalmak

Tabi ki bir de üstte bahsettiğimizin tam tersi bir durum mevcut. Eğer bir başkasının fikri mülkiyetini rızası olmadan kullanırsanız, kendinizi mahkemede bulabilirsiniz. Size açılacak dava işletmenizi hemen iflas ettirmese bile, uzun dava süreci ve edineceğiniz kötü itibar daha başlayamadığınız işi bitirmek için yeterli olacaktır.

Tabi ki başkasının fikrinin kullanıldığı çoğu durumda bu kasıtlı yapılmamıştır. Şirketiniz için farkında olmadan daha önce alınmış bir isim seçebilirsiniz veya bedava olduğunu düşündüğünüz bir resmi şirketinizde kullandınız. Kar amacı ile bir şeyi kullanmadan önce, önceden mutlaka araştırma yapın ve kullanabileceğinizden emin olun. Bu işinizi kurtarabilir.

3. Sermayenin Tükenmesi

Eğer şirketiniz kar etmiyorsa ya da fikirleriniz kağıt üzerinde göründüğü kadar pazarlanabilir değilse bu bir derece önlenemez felaket kapsamına girebilir fakat sermayenin tükenmesi kesinlikle önlenebilir bir felakettir. Çalışma sermayeniz işinizin devamı için atar damar görevindedir. Eğer sermayeniz biterse, faturalarınızı ve elemanların maaşlarını ödeyemez hale gelirsiniz. İşleyen ve kar eden bir firma için her zaman sermayenin tükenmesi ve hazırlıksız yakalanma olasılığı vardır.

Bunu önlemek için nakit akışını dikkatli bir şekilde kontrol etmek gerekir. Firma ödeme koşulları hazırlayın ve müşterilerin ödeme geçmişini kontrol edin. Nakit akışının olumlu devam etmesi için de en iyi uygulamaları kullanın. Eğer tehlike fark ederseniz, boşluğu kapatmanıza yardımcı olacak fonlar ya da krediler elde etmeye çalışın.

4. Rekabet Üstünlüğü Sağlamak

Rekabet üstünlüğünün başka firmalara geçmesi çoğu zaman önlenebilir. Mevcut bir işin çok üstün olduğunu kanıtlamak, tek başına ayakta duracak kadar benzersiz yeni iş fikrinizin olmaması ya da sizinle rekabet etmek için başka bir firmanın piyasaya çıkması; tüm bu senaryolar önceden biraz araştırma yapılarak, rakibe daha hızlı cevap vererek ya da bu ikisinin karışımını yaparak önlenebilir.

Gözünüz her zaman rakibinizin üzerinde olsun ve mümkün olduğunca çabuk karşı atakta bulunun.

5. Çekirdek Takımınızı Kaybetmek

Takımınızı işinizi yönlendiren en önemli etkendir. Girişimizin ilk safhalarında sadece birkaç çalışanınız olabilir. Eğer hepsi işten ayrılırsa, dükkanı kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu felaketi birkaç günde önleyebilirsiniz. Öncelikle kısa süreli işçiyi önlemek için işe alım sürecini daha kapsamlı yapmanız gerekiyor. İkinci olarak, çalışanları mutlu etmek için motive edici uygulamalarda bulunmalısınız. Son olarak, ekip üyelerinden herhangi biri işi bırakmaya karar verdiğinde her zaman yedekte bir planınız olsun ve elemanınızın işi bırakması işinizde aksamalara sebep olmasın.

Bu felaketlerden hiçbirinin başına gelmesini istemiyorsanız şimdiden harekete geçin. Basit önlemler alarak, kendinizi bu felaketlere karşı donatarak yaklaşan felaketlerden etkilenmeyebilir ya da hafif atlatabilirsiniz. Asla her şeye hazırlıklı olmayacaksınız fakat hazırlık yaptıkça uzun vadede başarı sağlamanız daha olanaklı hale gelecek.

Bu yazı Fikircibaba’nın Entrepreneur çevirisi ve derlemesidir.