Acil durumlar Twitter üzerinden analiz ediliyor

1
1796
Acil Durumlar için Twitcident

Acil Durumlar için Twitcident

Kullanıcıların yangın musluğu “evlat edinmesini” sağlayarak, musluğun acil durumlar için kullanılabilir olduğundan emin olunmasını sağlayan Adopt-A-Hyrant şeması hakkında daha önce bilgi vermiştik. Şimdi tanıtacağımız Twitcident isimli inovatif platform ise Twitter kullanıcılarının yerel güncellemelerini analiz ederek acil durum müdahale ekiplerine yardımcı oluyor.

Twitter geliştiricilerinin söylediklerine göre, günde 250 milyon tweet atılıyor. Herhangi bir anda atılan acil durum tweetlerinin sayısı ise 10 binleri bulabiliyor. İsmini Twitter ve Incident (özel durum) kelimelerinden alan Twitcident, bu tweetleri analiz ederek doğru adrese ulaşmalarını sağlıyor. Sistem tarafından analiz edilen tweetler; acil durum müdahale ekiplerinin incelemesi için fotoğraf, video ve coğrafi lokasyon baz alınarak filtrelenebiliyor. Belirli bir zaman aralığında olayla ilgili kaç tweet atıldığını da gösteren sistem, bu sayede durumun ehemmiyeti hakkında bilgi de verebiliyor.

Twitcident kurulurken asıl hedef, acil durum müdahale ekiplerinin en kısa sürede gerekli bilgiye ulaşmalarını sağlamak olsa da; ayrıca acil durumun yaşandığı civardaki kullanıcılar için de bir uyarı sistemi olarak kullanılabiliyor. Sosyal medya içeriği (verileri) kullanılarak ne gibi yeni iş fikirleri üretilebilir dersiniz?

Web sitesi: www.twitcident.com