Adaylar iş görüşmesi süreçlerine sanal olarak hazırlanacak

0
1529
Jizen iş görüşmesi

Jizen iş görüşmesi

Şirketlerin eleman seçim süreçlerini kolaylaştıran platform ConnectCubed‘den daha önce bahsetmiştik. Bu sefer tanıtacağımız yeni iş fikri ise eleman adaylarına yardım eder nitelikte. İnovatif girişim Jizen, eleman adaylarının olası bir iş görüşmesi sırasında karşılaşabilecekleri olumsuz durumları sanal olarak ortaya çıkararak, onları gerçek bir mülakat için hazırlıyor.

Fransa merkezli 3D geliştiricisi I-maginer tarafından yaratılan uygulama Jizen; kullanıcıların yüz hareketlerini, kalp atış ve nefes alma-verme hızlarını okuyabilen sensörlere sahip bir kamera kullanarak çalışıyor. Kendini mülakat için hazırlamak isteyen kullanıcı sisteme giriş yaparak, iş görüşmesini gerçekleştirecek 3 boyutlu “sanal karakter“i belirledikten sonra kendisine sorulmasını istediği soruların zorluk seviyesine karar veriyor. İş görüşmesini yapan “sanal karakter“in, eleman adayına sorduğu sorular karşısında verdiği tepkiler kamera tarafından okunuyor ve analiz ediliyor. Mülakat sonunda ise kullanıcı kendi hareketlerini yeniden izleyebildiği gibi, hangi durumlarda kalp atış ve nefes alma verme hızının değiştiği; hangi sorular karşısında kendini daha tedirgin hissettiği bilgilerine ulaşabiliyor.

Çıkan sonuçlara göre kullanıcı, hangi durumlar karşısında nasıl davranması gerektiğine dair eğitime tabi tutuluyor. Bu sayede eleman adayları gerçek bir iş görüşmesi sırasında; “vucüt diline hakimiyet, tedirginlik ve davranış” gibi konuların bilincinde oluyorlar.

Servisin yaratıcıları; toplum önünde konuşma sorunu olanlar ve çabuk sinirlenen kişiler için de kolları sıvamış bile. Adayları mülakatlara daha hazırlıklı hale getirilebilecek ve şirketlerin eleman eğitim masraflarını azaltabilecek yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Web Sitesi: openspace3d.com