Afet Bölgesi İçin Tasarlanan Seyyar Tuvalet

Japon tasarım şirketi Nendo, afet durumlarında tuvalet eksikliğini gidermek üzere bir seyyar tuvalet tasarladı.

0
2440

Japonya’daki iki büyük depremden sonra, afetle mücadele konusunda artan ilgi ile harekete geçen tasarım şirketi Nendo, afet durumlarında kullanılmak üzere bir seyyar tuvalet tasarladı. Tahliye barınaklarında yaşayan insanlar için büyük bir sorun yalnızca ulaştırma ağının felç olması, gıda yetersizliği, elektrik, gaz ve su temininin aksaması değil, aynı zamanda tuvalet eksikliği de büyük bir sorun oluşturuyor. Japonya’daki bu depremlerden sonra pek çok taşınabilir tuvalet veya tek kullanımlık tuvalet geliştirildi fakat kullanım kolaylığı elde edilebilmiş değildi. Basit bir şey gibi görünebilir ya da hafife alınabilir ama minimLET, kimsenin yaşamak istemeyeceği bir sorunu çözmektedir.

Portatif tuvalet minimLET parçalarının çoğu afet bölgesinde bulunabilecek veya acil yardım tarafından sağlanabilecek maddelerden yapılmaktadır. Omuz çantası ile gelen küçük montaj parçalarından oluşmaktadır: Ç şeklinde bir oturak, direk, naylon kumaş, tuvalet kağıdı ve plastik poşet. Oturak, afet bölgesinde bulunabilecek malzemeler olan teneke kutu veya plastik şişe kullanılarak destekleniyor ve naylon kumaş yardımıyla da biraz olsun mahremiyet sağlanıyor. Taşınabilir tuvalet küçük bir kit halinde olduğundan evde çok yer kaplamıyor ve kolayca saklanabiliyor. Parçaların bulunduğu çantanın kendisi su geçirmez ve köşeli bir tabana olduğundan, 16 litre (tuvaleti yaklaşık 2 kere yıkamaya yetecek kadar) su taşımak için bir kova olarak kullanılabiliyor. Ayrıca daha fazla mahremiyet için tuvaleti geliştirebilmeniz de mümkün. Bir çarşaf ve şemsiye bularak tuvaleti kapalı bir alan haline getirebiliyorsunuz. Yukarıdaki videoyu izleyerek seyyar tuvalet minimLET’in nasıl kullanıldığını daha detaylı görebilirsiniz.

Fotoğraf: Nendo
Fotoğraf: Nendo

Afetle mücadele alanında pek çok girişim görüyoruz: elektriğe ihtiyaç duymadan sadece tuzlu su ile çalışan lamba SALt veya suda boğulmanızı önleyecek ve hayatınızı kurtaracak şişirilebilir bileklik Kingii bu alanda sitemizde paylaştığımız birkaç örnek. Doğal afetle mücadelede aklınıza başka bir girişim geliyor mu?

Web sitesi: nendo.jp/minimlet