Aile İçi Şiddet Mağdurlarına Girişimcilik Eğitimi Veren Startup

Amerika’da bir startup, aile içi şiddet mağdurlarının kendi ayakları üzerinde durmaları için girişimcilik eğitimi vermeye başladı.

0
1719
Aile içi şiddet mağdurlarına girişimcilik eğitimi veren startup FreeFrom.
Aile içi şiddet mağdurlarına girişimcilik eğitimi veren startup FreeFrom.

Aile içi şiddete maruz kalanların partnerlerini kolay kolay bırakamamalarının birçok sebebi var. Finansal kaygılar bu nedenlerin başında geliyor. İstismarcı partner genelde karşısındakinin çalışmasına engelleyebiliyor ya da banka hesaplarını veya kredi kartlarını kontrol etme eğiliminde oluyor. Bu nedenle aile içi şiddet mağdurları mali açıdan hayatlarına yeniden başlamak zorunda kalıyor. Özellikle ülkemizde aile içi şiddet olaylarıyla neredeyse her gün karşılaşıyoruz. Genelde şiddet gören ve buna katlanmak zorunda kalan mağdurlar mali açıdan kendi ayakları üzerinde duramayan kadınlar oluyor. Amerika’da da bu durum farklı değil, sadece kadınlar hayata atılma konusunda bizden daha şanslı ve cesaretliler. Amerika’da bir aile içi şiddet örgütü FreeFrom, aile içi şiddet mağdurlarının kendi ayakları üzerinde durmaları için girişimcilik eğitimi vermeye başladı. Pilot program Mayıs ayında Los Angeles’ta, Haziran ayında ise Oakland ve San Francisco’da 30 kadınla başlatıldı.

Startup kuluçka merkezlerinin girişimcilere yardım etmesine benzer şekilde, katılımcılar karşılıksız olarak yasal danışmanlık, akıl hocalığı, pazarlama danışmanlığı, logo ve websitesi yardımı alıyorlar. Kiva, Mission Asset Fund, Centro Community Partners, Start Small Think ve daha birçok örgüt bu kurumun eğitimlerinde gönüllü olarak yer alıyor. Haftalık olarak verilen dersler 6 ay sürüyor fakat mağdurlar eğitimden sonra da kaynaklara gayri resmi ulaşabiliyorlar.

Fast Company’nin haberine göre; şimdiye kadar katılımcıların dörtte üçü kendi işini kurdu veya kurma aşamasındalar ve hepsi de şirketlerinin ilk 6 ayında kar eder durumdalar. Bunlar, bir temizlik şirketi, kuaför, catering ve bijuteri tasarımı gibi kişilerin mevcut becerilerini geliştirdikleri neredeyse tamamen firmadan müşteriye e-ticaret siteleri. Ve her şeyden önemlisi şu ana kadar mağdurların hiçbirisi istismarcısına dönmemiş.

FreeFrom sağladığı eğitimden sonra kendi şirketlerini kuranların yanı sıra bazı mağdurlar, örgüt ile işbirliği yaparak kreş ya da temizlik şirketi gibi ortak işler de kurmuş. Yani örgüt eğitimden sonra bile mağdurlara destek olmaya devam ediyor.

FreeFrom yönetim kurulu başkanı Sonya Passi, bu projeyi geçen yıl Kasım ayında başlatmış. Bir kredi oluşturma programı da sunan örgüt, mağdurların kendilerine güvenlerini inşa etmelerine ve daha sağlam finansal temeller oluşturmalarına yardımcı oluyor. Yine de aile içi şiddet mağdurları, çoğu girişimcinin karşı karşıya kalmayacağı gizlilik ve güvenlik gibi güçlüklerle karşılaşabilirler. Pek çok girişimci hayatlarının ayrıntılarını ve kişisel markalarını YouTube ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında paylaşırken, bu kişiler istismarcısının kendilerini bulma tehlikesine karşı kişisel bilgilerini paylaşamıyor. Hatta müşterileri ile görüşecek olan mağdurlar çoğu zaman görüşmelerini girişimcilik programı yöneticisi Tannia Ventura eşliğinde yapıyor.

FreeFrom, önümüzdeki yıl her şehirde 60 kişiye eğitim vermeyi hedefliyor. Örgüt ayrıca aile içi şiddet ile savaşmak için bu programı New York’ta başlatmak için New York Belediye Başkanlığı ile bir çalışma yürütüyor.

Aile içi şiddet mağdurlarına yönelik bir girişim fikriniz var mı?

Web sitesi: freefrom.org