Akıllı Bisiklet Kilidi Hırsızlık Durumunda Alarm Veriyor

Birisi bisikletinizi çalmaya kalkarsa, akıllı bisiklet kilidi yüksek sesli bir alarm çalıyor ve sahibinin telefonuna bildirim gönderiyor.

0
1332

Bisikleti dışarıda bıraktığımızda kilitlesek bile içimiz rahat etmiyor çünkü ön tekere bağlanan bir zincir hırsızları bisikleti çalmaktan alıkoymuyor. Üstelik markete girerken bile bisikleti kilitlemek ve daha sonra da kilidi açmakla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Dolayısı ile bisikletle dışarı çıkmak hem ruhsal hem de fiziksel açıdan işkence olabiliyor. Güney Koreli bir grup girişimci de böyle düşünmüş olacak ki bu soruna çözüm bulmak için bir akıllı bisiklet kilidi tasarladılar. Bisecu isimli bu kilit kullanıcıya bisikleti kilitlemek konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Akıllı telefon ile eşleşebilen bu kilit, sahibi bisikletten uzaklaştığı anda kendini otomatik kilitliyor ve geri geldiğinde de hiçbir temas gerekmeksizin kilidi açıyor. Bisikleti kilitlemek için illa akıllı telefonunuzun yanınızda olması gerekmiyor, bir şifre ile manuel olarak da kilitleyebiliyorsunuz.

Hırsızlığa karşı da önemli özellikler barındıran bu akıllı bisiklet kilidi, eğer birisi bisikleti çalmaya kalkarsa yüksek sesli bir alarm çalıyor ve anında sahibinin telefonuna bildirim gönderiyor. Bisiklet kilitliyken birinin ellerini gidona koyması durumunda alarm çalmaya başlıyor, bu da bisiklet hırsızlarını vazgeçirebilecek bir etken. Akıllı bisiklet kilidi Bisecu’nun özellikleri bu kadarla kalmıyor. Cihazın içinde, kullanıcının hızını, yaktığı kaloriyi ve gittiği mesafeyi ölçmek için bir hız ölçer, jiroskop ve ivmeölçer bulunuyor. Bisecu telefon uygulaması ile istatistikleri öğrenebiliyorsunuz.

Bisecu’nun içinde yeni tasarlanmış bir kilit yapısı bulunuyor. Bu benzersiz kilit yapısı, kilidin daha küçük ve daha hafif olmasına olanak sağlıyor. Bu kilit sistemini dışarıdan kırmak neredeyse olanaksız.

Bisecu’nun geliştiricileri, girişimlerine finansman sağlamak için kitlesel fonlama sitesi Kickstarter’da 30.000 USD hedefli bir kampanya başlattılar ve 21 günde bu hedeflerine ulaştılar. 2018 şubat ayında seri üretime geçmesi planlanan akıllı bisiklet kilidinin, Mart ayında ilk siparişlerini kargolaması öngörülüyor. Akıllı bisiklet kilidinin şu anki erken sipariş fiyatı 89 Dolar.

Daha önce sitemizde bisiklet sürme deneyimini iyileştirmek için gerçekleştirilen benzer girişimler olan sinyal veren bisiklet eldiveni ve bisikletliler için arkalarındaki trafiği kontrol eden radar sensör haberlerini paylaşmıştık.Sizin aklınıza bisiklet sürüş deneyimini iyileştirecek bir girişim geliyor mu?

Web sitesi: bisecu.com