Güney Afrika’nın kenar mahallelerinde evler genelde son derece yanıcı materyallerden ve birbirine çok yakın olarak inşa ediliyor. Bir evde çıkacak en ufak bir yangın kolayca büyüyüp tüm mahalleyi yok edebilir. Pek çok evde de yemek pişirmek için açık alev kullanıldığından yangın tehlikesi bu mahalleler için gerçek bir tehlike oluşturuyor. Springwise’ın haberine göre; Güney Afrikalı startup Lumkani akıllı yangın alarmı sistemi geliştirdi. Duman seviyesi yerine sıcaklık seviyesini ölçen bu cihaz eğer sıcaklık aniden normalin üstünde bir hızla artarsa önce ev sahibini ve daha sonra da tüm mahalleyi haberdar ediyor.

Akıllı yangın alarmı sisteminin etkili olması için öncelikle mahalledeki tüm evlerin duvarına olabildiğince yükseğe ve yemek pişirme alanından uzağa kurulması gerekiyor. Eğer yangın çıkarsa, ani sıcaklık artışı ile tetiklenen dedektör 20 saniye boyunca alarm çalmaya başlıyor. Eğer bu süre içinde ev sahibi yangına müdahale edip söndüremezse, sistem radyo frekansları aracılığı ile 200 metrelik alanda diğer alarmlara uyarı gönderiyor. Lumkani aynı zamanda tüm dedektör sistemini izleyen ve acil durumlarda etkilenen kullanıcılara kısa mesaj gönderen bir akıllı merkezi sistem de kurdu. Lumkani, acil müdahale ekiplerine yangının tam yerini iletmek için de bu sistemi kullanmayı planlıyor.

Lumkani’nin yangın akıllı alarm sistemi şu an 5 mahallede 1.700 evde kullanılıyor. Geçenlerde oldukça başarılı bir kitlesel fonlama kampanyasını tamamlayan Lumkani, bir sonraki kurulum için 100.000 USD fon topladı. Konu hakkındaki videoyu izleyerek sistemin nasıl çalıştığını daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Web sitesi: lumkani.com

[quote_box_center]Benzer girişim: Yaya Güvenliği İçin Reflektörlü Bardak Altlığı[/quote_box_center]