Alzheimer hastaları gibi bilişsel bozukluğu olan hastalar genellikle yemek yemekte zorlanırlar çünkü bu eylem sık sık yaşanan sakarlıklar ve yemeğin etrafa saçılması gibi aksiliklerle onlar için zor olduğu kadar da sinir bozucudur. Bunun sonucu olarak da normalde yemeleri gerekenden daha az miktarla beslenmek zorunda kalırlar. Springwise’ın haberine göre; Stanford Üniversitesi tasarım öğrencisi Sha Yao, hem hastaların hem de onlarla ilgilenen kişiler için yemek zamanını kolaylaştırma umudu ile yemek takımı Eatwell’i tasarladı. Yirmiden fazla özelliği olan bu yemek takımı besin alımını artırabilir ve yemek zamanını daha az travmatik hale getirebilir.

Yao, Eatwell yemek setini tasarlarken tabak çanak üzerine potansiyel gelişmeler hakkında kapsamlı bir araştırmanın yanı sıra kendi büyükannesi ile olan deneyiminden ilham almış.  Yemek takımı parlak renkli plastikten yapılmış. Bunun nedeni de; Boston Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre bunama hastalığı olan insanlar renkli yemek takımında %24 daha fazla yiyecek ve %84 daha fazla sıvı tüketiyorlar. Çünkü renkli yemek takımı hastalar için uyarıcı görevi görüyor ve yemeği tabaktan daha kolay ayırt etmelerini sağlıyor. Yemek takımının bir deseni yok çünkü desenli olması hastalar için daha kafa karıştırıcı oluyor.

Takımda bulunan tabağın kenara doğru eğimli bir yüzeyi var, böylece yemeği toplaması ve tabaktan alması kolay oluyor. Kaşığın eğimi kasenin eğimi ile eşleşiyor ve kolay bir tutuşu var. Yemek takımında iki tane bardak bulunuyor: Birinin devrilmesini önleyen tabanı var, diğerinin de tutmayı kolaylaştıran uzun bir sapı bulunuyor. Yemek takımının içinde bir de tepsi bulunuyor, bu da yemek etrafa saçılırsa temizliği kolaylaştırmak için düşünülmüş.

Geçen yıl Eatwell yemek takımı Indiegogo’daki kitlesel fonlama kampanyasını başarı ile tamamladı ve Stanford Design Challenge yarışmasında ödül aldı. Şu an satışta olan bu 8 parçadan oluşan takımı 110 USD’ye satın alabilirsiniz. Yukarıdaki videoyu izleyerek yemek setini daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Alzheimer hastalarının hayatını kolaylaştıracak başka hangi girişimlerde bulunulabilir?

Web sitesi: eatwellset.com

[benzer]Benzer girişim: Demans Hastaları İçin Koku Yayan Çalar Saat[/benzer]