Animasyonlu Olarak Şarkı Sözlerini Gösteren Hoparlör

Tasarım harikası hoparlör şarkı çalarken, yarı saydam ekranında şarkı sözlerini animasyonlu olarak gösteriyor.

0
872

Japon firma Cotodama, geçtiğimiz günlerde şarkı sözlerini hareketli görsellerle veren hoparlörünü ABD’de piyasaya sundu. Hoparlör bir şarkı çalarken, şarkının sözlerini yarı saydam ekranında hareketli grafikler ve yazı fontları ile gösterme özelliğine sahip. İlk kez geçen yıl Japonya’da piyasaya çıkan Cotodama’nın sanat eseri, şarkı sözlerini animasyonlu olarak akrilik arasına sıkıştırılmış yarı saydam TFT LCD panellerden oluşan 22-inch ekranda gösteriyor. Ön tarafında iki ayrı hoparlör ve ses ayarlama düğmesi bulunan cihazın arka tarafında ise bilgisayar ürünü hareketli şarkı sözleri ve grafikleri muhafaza eden bir dairesel disk bulunuyor. The Verge’in haberine göre Japonya’da elde üretilen Cotodama hoparlörleri, ayda sadece 15 adet üretiliyor.

Hoparlörde müzik çaldığı zaman, arka panel süt beyazına dönüyor ve ön panel animasyonlu fontlar ve grafiklerle şarkı sözlerini gösteriyor. Hoparlör, Japonya’nın en büyük şarkı sözü veri tabanına sahip SyncPower Corporation (PetitLyrics) ile bağlantılı çalışıyor. Şarkıyı tanıyan cihaz, şarkının modunu analiz ediyor ve o moda uygun yazı tipi ve animasyonları seçiyor. Örneğin, yavaş bir aşk şarkısı ekrandan kayıp geçen hassas bir yazı tipi ile belirirken hızlı bir rap şarkı keskin bir yazı tipi ile çarpıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Eğer herhangi bir şarkı sözü bulunamazsa ya da enstrümantal bir şarkı çalınırsa, hoparlör müzikle uyumlu soyut grafikler gösteriyor. Genel olarak efektler modern, yalın ama havalı ve göze çarpıyor. Animasyonlu olarak şarkı sözlerini gösteren hoparlörün bir de telefon uygulaması bulunuyor fakat sadece Wi-Fi üzerinden bağlantı sağlıyor, maalesef bluetooth desteği bulunmuyor. Eğer Android kullanıyorsanız, sadece Lyric Speaker ve Spotify uygulamaları ile uyumlu fakat iOS versiyonu ise Apple Music, Deezer, Google Play, SoundCloud, Youtube ve diğer servislerle de uyumlu.

Performans olarak ise, hoparlör 96khz/24bit FLAC dosyalarını çalabiliyor, 40Hz – 40kHz ses aralığı, iki ortak eksenli hoparlörü ve iki ses konisi bulunmaktadır.

Bu tasarım harikası hoparlörün fiyatı ise 4.500 USD. Eğer bu kadar harcama yapmaya razıysanız, Skype’tan birebir görüşme ile hoparlörü size daha iyi tanıtabiliyorlar. Türkiye’de satışı bulunmayan bu hoparlörü ancak Amerika veya Japonya’dan online satın alabilirsiniz.

Web sitesi: Cotodama

[benzer] Benzer girişim: Hoparlör entegreli piknik battaniyesi [/benzer]