Astım spreyi, pefmetre gerekliliğine son veriyor

0
2635
NEXThaler Astım Spreyi

[dropcap]A[/dropcap]stım, tamamen tedavi edilemeyen fakat düzenli olarak solunan spreyler sayesinde kontrol altına alınabilen bir hastalık. Astım hastalığı ile ilgili detaylı bilgiye Wikipedia üzerinden ulaşabilirsiniz. Astım spreyi (inhalasyon spreyi) mekanizmasına yeni bir yaklaşım getirilerek hastaların işini kolaylaştıracak şekilde tasarlanan NEXThaler, bugün tanıtacağımız inovatif fikir. NEXThaler; pefmetreye gereksimin duyulmadan, astımın şiddetini ölçerek doğru dozu ayarlıyor.

Chiesi İngiltere (ilaç firması)’nin yarattığı ve Cambridge Danışmanları‘nın geliştirdiği astım spreyi NEXThaler; astım hastalarına yardımcı olan yeni nesil bir mekanizma. NEXThaler isimli astım spreyi normal spreylerden daha küçük ve taşıması daha kolay. Ayrıca inovatif sprey sayesinde hastalar artık, yanlarında astım mönitörü (pefmetre) taşımak zorunda da değiller. Çünkü NEXThaler, dahili olarak bulundurduğu sensör sayesinde hastanın ilaç alması gerektiği en doğru anda optimum dozu otomatik olarak belirliyor.

Cihazı kullanmak için tek yapılması gereken spreyi solumak. Hastanın hava akımı doğru orana geldiği anda; cihaz, doğru dozu ayarlayarak ilaç parçacıklarını solunmak üzere gönderiyor. Solunumun ardından kapağı kapatılan NEXThaler sonraki kullanım için sıfırlanıyor. Unutmadan belirtelim spreyin üzerinde bulunan sayaç sayesinde hastalar, mekanizmada kaç dozluk kullanım kaldığını da görebiliyorlar.

Astım spreyi NEXThaler Almanya’da satılmaya başlandı bile. Spreyin yakın gelecekte diğer Avrupa ülkelerinde de satışa çıkması bekleniyor.

Sizin de aklınızda hastaların hayatlarını kolaylaştıracak inovatif iş fikirleri var mı?

Web sitesi: cambridgeconsultants.com