Bagaj sınırlaması tarih mi oluyor?

0
1348
Bagaj sınırlaması Jib.li

Bagaj sınırlaması Jib.li

İnsanlar kendi aralarında sosyal ağlar oluşturarak iletişim kurmaya başladıklarından bu yana sadece arkadaşlarından değil, tanımadıkları kişilerden de medet umar hale geldiler. Daha önce tanıttığımız Türkiye merkezli girişim PleaseBringMe, seyahat eden insanlar arasında bağlantı kurmaya yardımcı olan bir platform ile karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise Fransa merkezli Jib.li, benzer bir inovasyon ile karşımıza çıkıyor.

Bilindiği üzere bir çok hava yolu şirketi bagaj sınırlaması koyarak, limiti geçen her ek kilogram başına ücret talep ediyor. Jib.li isimli inovatif iş fikri sayesinde farklı istikametlere seyahat eden kullanıcılar fazla bagaj hakları varsa bir ücret veya teşekkür karşılığında; ekstra bagajı olan veya bir konumdan bir diğerine eşya götürmek isteyen diğer kullanıcıların yardımına koşuyor.

Fazla bagaj hakkı olan kullanıcılar platform üzerinden, yolculuk bilgileri ve kaç kiloya kadar eşya taşıyabilecekleri hakkında bildirimde bulunuyor. Ekstra bagajı olan kullanıcılar ise bu ilanları platform üzerinden bulup karşı tarafla anlaşma sağlıyor. Bagajı taşıyacak olan kişi işlem için bir ücret talep edebileceği gibi ücretsiz olarak bir teşekkür karşılığında yapmayı da tercih edebiliyor. Unutmadan belirtelim, işlem için talep edilen ücret hava yolu ek bagaj taşıma tarifesinden daha yüksek olamıyor.

Platform sadece ek bagaj işlemleri değil, aynı zamanda tıpkı PleaseBringMe modelindeki gibi seyahat eden yolcuların gittiği mevkilerden ürün getirmeleri talep edilebilecek şekilde de kullanılabiliyor. Şimdilik sadece Fransa’ya gidecek veya Fransa’dan gelecek kullanıcılar için kullanılabilen platform, test aşamasından sonra tüm dünyaya yayılmayı hedefliyor. Sizin de seyahat alanında aklınıza gelen yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: www.jib.li