Başarılı girişimciliğe giden yol doğru yaklaşımdan geçer. Eğer takımınız, hedefiniz ve yetenekleriniz yerli yerindeyse, tek yapmanız gereken tüm dünyada önde gelen girişimcilerin izlediği anahtar ilkeleri bilmek ve bunları işinize uygulamaktır. İşte başarılı girişimcilerin iş yaşamına nasıl yaklaştığına dair 5 farklı ilke.

11+1=3 olduğuna inanırlar.

Başarılı insanlar takım gücüne inanır. Kliması olan camdan hücrelerde tek başlarına çalışmazlar. Çalışanları ile tanışmak, konuşmak ve fikirlerini paylaşmak için odalarından dışarı çıkarlar. Başarının tek başına elde edilemeyeceğini bilirler.

Başarılı liderler her zaman beyin fırtınası yapar ve ekibi ile beraber fikir üretir ve çözüm arar. Liderlik mantraları basittir: Mümkün olan en mükemmel takımı oluştur ve mümkün olan en iyi fikir üzerine çalış.

2Değer vermeyi amaçlarlar, çıkar elde etmeyi değil.

Artık startup çağında yaşıyoruz. Üniversiteden mezun olan her genç CEO yaka kartı taşımayı ve büyük paralar kazanmayı amaçlıyor. Pek çoğu insanların ne istediği ile ilgilenmiyor.

Her ne kadar iş dünyasında başarı para ile ölçülse de, başarılı olmak için para kazanmayı amaçlamak yapılması gereken en son şey olmalı. Başarılı liderler değer kazandırmayı amaçlar, çıkar elde etmeyi değil.

3Miktardan çok kaliteye odaklanırlar.

Pek çok kişi kaliteden ödün vermez çünkü kalite özen gerektirir. Kaliteli işler çıkarmak saatler süren titiz bir çaba gerektirir. Bu oldukça zaman alıcıdır ve son derece sabırlı olmayı gerektirir. İyi bir tasarımın ardındaki kan ve ter miktarını görmeyiz. Basit bir ürünün üretimindeki sayısız başarısızlığı görmeyiz. Çoğu insan sadece görkemine, başarının arkasındaki üne ve paraya bakar ve bunun peşinden gider.

4Yaratıcılığı teşvik ederler.

Yaratıcılık üzerine sürekli bir çalışma inovasyona öncülük eder. Günümüzde artık şirketler, yaratıcılığı artıracak ofis düzenleri üzerine kafa yoruyorlar. Pek çok şirket oda yapmaktan vazgeçti, çalışanların yürüyüş yapabileceği, sohbet edebileceği, oyun oynayabileceği ve öğrenebileceği açık alanlar üzerine düşünmeye başladı çünkü bunlar aslında başarının anahtarları.

Şirketler yaratıcılığın değerini ve şirket kültürüne yaratıcılığı dahil etmenin önemini anlamaya başladılar. Örneğin Google’ın ofisini ele alalım, yaratıcı düşünceyi teşvik edecek bir ofis alanı yaratmak için çok fazla yatırım yaptılar.

5Odaklarını asla kaybetmezler.

Bu dünyada iş yapılmasını sağlayan bir şey varsa o da asıl gerekli şeylere çok keskin bir şekilde odaklanmaktır. Eğer gereksiz şeyler üzerinde zaman kaybetmek yerine asıl yapılması gerekenlere odaklanırsanız daha üretken olursunuz. Böylece enerjinizi ve zamanınızı gereksiz şeylere de harcamazsınız. Bu da size huzuru, hızlı ve büyük bir gelişme sağlayacak ivmeyi kazandırır.

Bu yazı Fikirci Baba’nın Medium – Limitless çevirisidir.

[quote_box_center]Ayrıca bakınız: Başarılı girişimciler ve sahip oldukları 23 ortak özellik[/quote_box_center]