Besin Alerjisi Olanlar İçin Yiyecekleri Test Eden Cihaz

Besin alerjisi olanlar için yiyecekleri test eden cihaz Nima, herhangi bir kimyasal gerektirmeden kapsamlı bir test uygulayabiliyor.

0
923
Besin alerjisi olanlar için yiyecekleri test eden cihaz Nima

Kendiniz hazırlamayıp hazır yiyecek aldığınızda içindekileri tam olarak bilebilmenizin imkanı olmuyor. Gıda alerjisi olanlar için de bu durum kaygıya neden olabiliyor. PSKF’nın haberine göre; besin alerjisi olanlar için yiyecekleri iki dakikada test eden cihaz Nima sizin bu kaygınıza son verebilir. Nima’nın görünüşü bilimsel bir araçtan çok bir makyaj kutusunu andırıyor.

Herhangi bir kimyasal gerektirmeden kapsamlı bir test uygulayabilen bu cihaz iki ana parçadan oluşuyor: İçinde bulunan tek kullanımlık kartuş ve testi gerçekleştiren sensör. Testten sonra cihazda kırmızı ışık yanarsa bu yiyeceğin alerjen madde içerdiği anlamına geliyor. Besin alerjileri için “Kendin Yap” test kiti yeni bir konsept değil ama genelde önceki testler paketler halinde geliyor ve restorana ya da kafeye yanınızda götürebileceğiniz kadar küçük boyutta olmuyor. Üstelik diğer test kitleri Nima’nın aksine test tüplerinden ve küçük şişelerde reaktiflerden oluşuyor.

Taşınabilir bir cihaz olan Nima’nın kullanımı çok kolay. Tüm kimyasalı ve yiyecek örneğini tek kullanımlık kartuşun içine koyuyorsunuz. Bu kartuşun içinde Nima’yı geliştiren şirket 6SensorLabs’ın geliştirmek için bir yıl harcadığı antikorlar bulunuyor. Sadece glutene tepki veren bileşenler kimyasal bir tepkimeye neden oluyor. Sensörlerle bu tepkimeyi gözlemleyebiliyorsunuz. Nima’nın arkasındaki bilim immünolojik teste dayanıyor. Şimdilik Nima sadece yiyeceklerde gluten olup olmadığını test edebiliyor. Şirket şu anda bu teknolojiyi fıstık ve süt alerjisi için de geliştiriyor.

Eski MIT(Massachusetts Institute of Technology) öğrencileri tarafından geliştirilen Nima için bu yıl sonunda ön siparişler alınmaya başlanacak ve fiyat da o zamana kadar belirlenmiş olacak.

Sizin de besin alerjisi testi için geliştirdiğiniz yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: nimasensor.com

[benzer]Benzer iş fikri: Diyet yapan kullanıcılara uygun restoranları gösteren uygulama[/benzer]