Bir Şirket Kurmak İçin 20li Yaşlar Neden İdealdir?

20li yaşlarınızdasınız ve bir şirket kurmak istiyorsunuz; sizin gibi genç girişimcilere yol gösterecek 5 ipucunu paylaştık.

0
1961
Şirket sahibi olmak isteyen genç girişimciler için 5 ipucu
Şirket sahibi olmak isteyen genç girişimciler için 5 ipucu

Şirket sahibi olmak isteyen genç girişimciler olarak bilinmezliğe giden yolda finansal danışmanlık şirketi Nav’ın kurucusu Levi King size yol gösterecek 5 ipucu veriyor.

  1. Detaylı bir değerlendirmesini yapın.

Şirket kurmak istediğiniz alanda yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. Karar vermeden önce birkaç yıl o sektörde çalışmayı düşünebilirsiniz. Böylece sektördeki artıları ve eksileri daha iyi görebilir; bütün zamanınızı bu işe ayırmanın gerçekten istediğiniz bir şey olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Eğer aklınızda bir iş fikri varsa ve bu iş fikrinin mükemmel olduğunu düşünseniz bile, işe girişmeden önce zaman ayırın ve üstüne biraz düşünün. Aklınıza her zaman daha iyi iş fikirleri gelecektir. Size karşı dürüst olacağını düşündüğünüz zeki bir insandan tavsiye almak isteyebilirsiniz. Çünkü bu aşamada ihtiyacınız olan pohpohlama değil, dürüstlüktür.

Tavsiyeleri dinledikten ve iş fikriniz üzerinde bir süre düşündükten sonra fikriniz size hala çekici geliyorsa doğru yolda olabilirsiniz. Eğer aklınıza yatmayan şeyler varsa veya yapamayacağınıza dair kuşkularınız varsa belki de fikrinizi çöpe atmayı düşünebilirsiniz.

  1. Kendinizi olabildiğince eğitin.

Eğer üniversitede okuyorsanız, okulun tüm avantajlarından yararlanın. İşletme bölümünden ders alma imkanınız varsa alabilirsiniz. Eğer okulunuzda böyle bir uygulama yoksa bile dersin hocası ile konuşarak derslere girmek için izin isteyebilirsiniz. Üniversitenin Kariyer Merkezi’ne başvurup, düzenlenen çeşitli workshoplara katılabilirsiniz. İşletme üzerine alacağınız her eğitim size bir artı olarak geri dönecektir. Kendinizi sektör üzerine olabildiğince eğitmeye çalışın.

Yeni bir girişimci olarak ne kadar konuda bilgili olursanız kendinize o kadar güveniniz olacaktır. İş fikriniz ile daha az ilgili konularda bilgi sahibi olmaktan korkmayın. Örneğin tedarik zinciri ile ilgilenmeyecekseniz bile işlerin nasıl yürüdüğünü görmeniz açısından bu konuda bilgi sahibi olmanız size katkı sağlayacaktır. Bugün bir şirket kursanız, şirketin her işi ile ilk başta siz ilgileneceksiniz. Aynı anda pek çok görev üstleneceksiniz. Şirketin insan kaynakları da pazarlama departmanı da siz olacaksınız. En baştan bunları kabul etmeniz ve kendinizi buna göre hazırlamalısınız.

Üniversitede veya dışarıda bir eğitim şansı olmayanlar bile işletme ile ilgili makaleler okuyarak veya online kurslara kayıt olarak da bilgiye erişebilirler.

  1. Kredi puanınızı yüksek tutun.

Yeni bir işletme kurarken eğer birikiminiz yoksa finansmana ihtiyaç duyacaksınız. Bir noktada bankadan uygun faizli kredi alma ihtiyacı duyabilirsiniz. İlk yıl giderleriniz ile birlikte kar edemeyebilirsiniz. Bazı işler için ödemeyi almadan cebinizden para vermek zorunda kalabilirsiniz. Home Office bile çalışsanız yaptığınız işin ödemesini geç veya eksik aldığınız zamanlar mutlaka olacaktır. O ayı atlatmak için ödeyebileceğiniz miktarda kredi çekmeniz gerekebilir.

Eğer bu zamana kadar kredi kartı kullanmadıysanız veya borçlarınızı düzenli ödemediyseniz bankadan kredi almanız olanaksız olabilir. Öncelikle bankaya aldığınız borcu geri ödeyebileceğinize dair referans göstermelisiniz. Kredi kartı kullanıp borçlarınızı düzenli ödeyerek kredi skorunuzu yüksek tutabilir ve bankaya bu güveni verebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olduğu zaman sorunsuzca kredi alabilirsiniz.

  1. Gerçekçi olun.

İş dünyasında ilk yılınızı hayal edin ve kendi başarı kriterlerinizi keskin çizgilerle belirleyin. Eğer başarı kriterleriniz gerçek olamayacak kadar büyükse perişan olabilir ve uykusuz geceler geçirebilirsiniz.

Çoğu istatistik küçük işletmelerin ilk yıl kar edemediğini gösteriyor. Bu istatistik aklınızın bir köşesinde bulunsun. Gerçekçi olmayan beklentileriniz yüzünden girişiminizden ilk 6 ay içinde vazgeçmek isterseniz size devam etmeniz için bir motivasyon olabilir. Aslında bulunduğunuz sektörde diğer girişimlere göre daha başarılı bile olabilirsiniz fakat yüksek beklentileriniz sizi bulunduğunuz konumda başarısız olduğunuzu düşündürtebilir.

  1. Anın tadını çıkarın.

Yeni başlangıçlar her zaman heyecanlıdır. Sürekli geleceği düşünerek sizi bekleyen fırsatların hayalini kurabilirsiniz. Hayal kurmak çok tatlı gelebilir fakat en iyisi kendinize hedefler koymak ve bu hedefleri gerçekleştirdiğinizde anı yaşamaya çalışmaktır.

Uzun vadeli planlar yapıyor olabilirsiniz fakat bulunduğunuz yerden zevk almayı öğrenmek hem kendi sağlığınız hem de işletmenizin sağlığı için gereklidir. Böylece girişiminizin ilk yıllarında çektiğiniz sıkıntılara, ileride ders çıkarılacak altın değerinde referans noktaları olarak bakabilirsiniz.

Henüz 20li yaşlarınızdayken, anın tadını çıkarın ve risk alın. Hala genç ve enerjik iken aklınızdakileri gerçekleştirin. Çok çalışmak, hata yapmak, imkansız hayaller kurmak ve her şeye rağmen başarılı olmak için tam zamanı!