Birden Çok Görevi Yerine Getirebilen Asistan Robot

Günlük hayatlarımızı kolaylaştırmak için tasarlanmış bu asistan robot Buddy, birden çok görevi yerine getirebiliyor ve evi tehlikelere karşı koruyor.

0
917
Birden çok görevi yerine getirebilen asistan robot Buddy

2001: Uzay Yolu Macerası ve benzer filmlerde hayranlık duyarak izlediğimiz ve bir gün gerçek olacak mı acaba dediğimiz çoğu şey artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Yapay zekanın giderek geliştiğini ve artık evlerimize girdiğini görüyoruz. O yüzden robot tasarlayan herkesin Üç Robot Yasası’nı mutlaka akıllarında bulundurmalarını umut ediyoruz.

Bu yazıda bahsedeceğimiz Fransız startup Blue Frog Robotics’in yarattığı aile dostu asistan robotun Indiegogo fon kampanyası başarı ile tamamlandı yani yakında bu robotu evlerimizde kullanabileceğiz. Peki ne yapıyor bu robot, neden asistan robot olarak adlandırılmış? BUDDY isimli bu robot günlük hayatlarımızı kolaylaştırmak için tasarlanmış. Kolay bir kullanım sunan bu asistan robot evimizi koruyor, çocuklarımıza eğlenceli vakitler geçirtiyor ve sevdiklerimizle sürekli iletişim halinde kalmamızı sağlıyor.

Nesnelerin İnterneti ağına kablosuz olarak bağlanan bu robot aynı zamanda ev ahalisi ile de iletişim kurabiliyor ve evdeki işlerde yardımcı görevi görüyor. Ev halkının verdiği birden çok görevi yerine getirebiliyor. Eşyaları temizliyor ve topluyor. Güvenlik anlamında da evde devriye geziyor, tehlikelere ve davetsiz misafirlere karşı evi koruyor. Meşgul aile bireyleri Buddy’e sms göndererek ona görevler verebiliyor. Bir nevi takvim görevi de görebilen asistan robot Buddy, aile bireylerinin görevlerinin ve doğum günlerinin kaydını tutuyor. Yüzleri tanımak için ve acil bir durum olduğunda aile bireylerini bulmak için kamerasını kullanıyor. Örneğin biri sabah alarm olarak Buddy’i kurduğunda, Buddy o saatte kişinin odasına geliyor ve kişi uyanıp yataktan kalkıncaya kadar odayı terk etmiyor. Buddy evin içinde dolaşırken en müsait ve kısa yolları kullanmak, beklenmeyen bir saldırganın eve girdiğini fark edebilmek ve ev içindeki düzensizlikleri tespit edebilmek için sensörlerle donatılmış. Çevresi ile tamamen entegre olabilmek için kablosuz bağlantı ile birlikte sensörlerini, mikrofonu ve kamerasını tam kapasite kullanıyor. Yüz ifadelerini de kafasında bulunan ekran sayesinde gösterebiliyor.

Buddy’e ailenin genç üyeleriyle oyun oynamasını sağlayan bir yazılım da yüklenmiş. Saklambaç, sıcak soğuk gibi oyunları oynayabiliyor ve hikaye anlatabiliyor. Aynı zamanda eğitsel oyunlar da oynayabiliyor ve basit kodlama hakkında çocuklara eğitim verebiliyor.

Indiegogo kampanyası üzerinden destek olanların robotlarının ilk olarak önümüzdeki sene Mayıs ayında teslim edilmesi planlanıyor. Siz de Buddy’i evlat edinmek isterseniz hala fon kampanyasına katılabilirsiniz. Yukarıdaki videoyu izleyerek Buddy’nin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Sizin de aklınıza benzer fikirler geliyor mu?

Web sitesi: bluefrogrobotics.com

[quote_box_center]Benzer fikir: Çocuklara kodlama öğreten minik robot[/quote_box_center]