Birlikte TV izlenmesini sağlayan sanal oturma odası

0
1596

Eğer eski kuşaktan geliyorsanız, televizyonun Türkiye’ye girdiği ilk yıllarda evinde televizyonu olan mahalle sakinlerine yaptığınız ziyaretleri hatırlıyorsunuzdur. Birlikte televizyon izleme kültürü; o yıllarda herkeste televizyon olmamasından kaynaklansa da, yeni kuşak bireylerinin takım halinde hareket etmek istemesi özelliğiyle futbol maçları ve diziler için de halen geçerli. Gelişen teknoloji, insanları bireyselliğe itiyor gibi gözükse de bazı değerler kaybolmuyor. Yeni platform SimulTV sanal bir oturma odası oluşturularak farklı mekanlardan katılımcıların bir arada istedikleri yayınları izlemelerine olanak tanıyor.

SimulTV canlı televizyon yayınlarını özel sohbet modülüyle birleştiren inovatif bir platform. Sanal bir oturma odası yaratan platform üzerinden paylaşılan yayınlar, farklı mekanlarda bulunan arkadaşlarla birlikte izlenebiliyor. Örneğin, Galatasaray – Fenerbahçe derbisini birlikte izlemek isteyen baba ve oğul farklı şehirlerde olduklarından dolayı maçı beraber izleyemeyeceklerdir. Bu durumda SimulTV devreye girerek baba ve oğulun bu maçı beraber izlemelerine olanak sağlıyor.

Peki bu nasıl mümkün oluyor? Belirli bir yayını beraber izlemek isteyen her kişi, sisteme katıldığında web kamerası ile görüntülenerek yayının bulunduğu ekranda görünüyor. Kişiler sesli veya yazılı iletişim kurarak yayın hakkında birbirlerine görüş bildiriyor. Bu sayede herkes aynı anda aynı yayını aynı yerden izlemiş gibi oluyor. Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

SimulTV tıpkı daha önce bahsettiğimiz sosyal TV Guide gibi Twitter ve Facebook’tan da yararlanabiliyor. Sisteme internet bağlantısı bulunan televizyonlar, cep telefonları ve tabletlerden ulaşmak mümkün. Şu an için sadece ABD’de belirli televizyon kanalları için hizmet veren SimulTV‘yi, Fikirci Baba olarak yakın gelecekte Türkiye dahil olmak üzere diğer ülkelerde de görmeyi umuyoruz.

Sizin de aklınızda sosyal TV alanında yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: simultv.com