Bisiklet Sürücülerine Yeşil Işık Yaktıran RFID Etiket

Bisikletlere takılarak radyo frekansı ile tanımlama (RFID) sağlayan etiketler, bisiklet sürücüsü trafik ışıklarına yaklaştığında araç sürücülerinin ışığını kırmızıya çevirip, bisiklet şeridine yeşil ışık yakıyor.

0
673
Bisikletlilere Yeşil Işık Yaktıran RFID Etiket
Bisikletlilere Yeşil Işık Yaktıran Etiket

Bisiklet şeritleri Türkiye için çok yeni bir oluşum, öyle ki az sayıda olan bisiklet şeritlerini park alanı sananlardan tutun yoğun trafikte bu şeritleri kendilerine özel hız şeridi addedenlere kadar her çeşit insana ev sahipliği yapıyoruz. Bu girişi yaparak yeni girişimimizden bahsederken biraz utanç duymamız gerektiğini belirtmek istedik.

Avrupalı dostlarımız zaten tavan yapmış bisiklet kullanım oranını daha da artırıp, hava kirliliğini en aza indirmek için gün geçmiyor ki yeni bir iş fikri ile ortaya çıkmasın. Danimarka’da pilot denemeleri başlayan uygulama sayesinde bisiklet sürücülerinin trafikte ışık beklemeden yol almaları sağlanıyor. Bisikletlere takılarak radyo frekansı ile tanımlama (RFID) sağlayan etiketler, bisiklet sürücüsü trafik ışıklarına yaklaştığında araç sürücülerinin ışığını kırmızıya çevirip, bisiklet şeridine yeşil ışık yakıyor. Bu sayede bisiklet sürücüleri hız kesmeden yoluna devam edebiliyor.

Şimdilik pilot uygulama kapsamında denemeleri devam eden devlet destekli girişim ile 200 adet bisiklete bu etiketlerden takılmış durumda. Denemeler başarı ile sonuçlanırsa 1000 adet etiket de yolda. Danimarka’nın Aarhus şehrinde hayata geçirilen girişimin başarılı olması durumunda çevre ülke ve şehirlerde de uygulanabileceği belirtiliyor.

Bisikletlilerin hız kesmeden, ışıkta beklemeden yollarına devam etmesini sağlayan ve bahsedilen şema ile insanları bisiklet kullanımına özendiren bu girişimi Fikircibaba olarak çok tatlı bulduk. Sizin de aklınıza bisiklet kullanımına teşvik edecek yeni girişimler veya startup fikirleri geliyor mu?

Sizce bu fikir startuplar için ilham alınabilecek bir değer taşıyor mu? Taşıyorsa hangi yönleriyle? Yorumlarınızı paylaşarak daha fazla insana ilham kaynağı olabilirsiniz.

[benzer]Benzer girişim: Sinyal Veren Bisiklet Eldiveni[/benzer]