Bisikletliler için arkalarındaki trafiği kontrol eden radar sensör

Güney Afrika merkezli Backtracker arkalarından gelen tehlikeli trafiği kontrol ederek bisikletlilerin hayatını kurtarmayı amaçlayan bir cihaz.

0
1828

Motorlu taşıt trafiğinde çarpışma olasılığını azaltmak için bisikletlilere her zaman araçlara belirli bir mesafeyle yol almaları tavsiye edilir ancak arkadaki araçların tehlike arz edecek kadar yakınlaşıp yakınlaşmadığını anlamak yine de zordur. Backtracker adındaki yeni cihaz, arkalarından gelen tehlikeli trafiği kontrol ederek bisikletlilerin hayatını kurtarmayı amaçlıyor.

Springwise’ın haberin göre Güney Afrika menşeli radar ve bilgisayar görüntü şirketi iKubu tarafından geliştirilen trafiği kontrol eden sistem, ön ünite ve arka ünite olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Arka ünite radar teknolojisini kullanarak yaklaşık 14 metrelik alanda hareket eden nesneleri algılıyor ve gidon üzerinde bulunan ön üniteye bilgi gönderiyor. Ön ünite ise aldığı bilgiyi üzerinde bulunan dikey şerit halindeki LED’e yansıtıyor. Eğer arkada hiç trafik yoksa LED panelin üst kısmında bisikletliyi temsil eden yeşil bir ışık yanıyor. Arabanın varlığı LED panel üzerinde beyaz ışıkla temsil ediliyor ve araba yaklaştıkça beyaz ışık üst tarafa doğru ilerliyor. Eğer araba bisikletliye tehlikeli bir hızla yaklaşmaktaysa yeşil ışık kırmızıya dönüyor ve arabayı temsil eden beyaz ışık panel üzerinde en üste doğru daha hızlı ilerlemeye başlıyor. Cihaz, bisikletlilere sürücüyü uyarmak ya da arabanın geçmesine izin vermek için güvenli bir alana manevra yapmaları için zaman veriyor. Arkadaki ünitede bulunan ve kırmızı yanan LED, araba yaklaştıkça daha sık yanmaya başlıyor ve sürücüyü uyarıyor. Cihaz hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Cihazı geliştiren şirkete göre, bisiklet kazalarının %40’ı arabaların arkadan vurması sonucu meydana geliyor. Backtracker hem bisikletlilerin hem de araba sürücülerinin aralarındaki mesafenin farkına varmasına yardımcı oluyor. iKubu şu sıralar Dragon Innovation aracılığı ile fon topluyor. Siz de 199 USD ödeyerek Dragon Innovation’dan cihazın önsiparişini verebilirsiniz. Bisikletlileri güvende tutacak yeni iş fikirleri sizin de aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: backtracker.io
Önsipariş: dragoninnovation.com

[quote_box_center]Benzer inovatif fikir: “Kara Kutu” görevi gören bisiklet kaskı[/quote_box_center]