Bisikletlilerin sürüş güvenliği için sırt çantası

0
1979
iBackpack sırt çantası

İş bisikletli ulaşıma geldiğinde güvenlikten daha önemli başka bir unsur yoktur. Özellikle ülkemizde bisiklet yollarının olmayışı, güvenlik konusunda alınması gereken tedbirleri daha önemli kılmıştır. Ulaşım için bisikleti tercih edenlerin gruplar halinde yapmış olduğu turlarda ise sürücülerin devamlı iletişim halinde olmaları gerekliliği, bu unsurların başında geliyor. Soohun Jung isimli tasarımcı bisiklet sürücülerinin hem birbirleriyle hem de çevredeki diğer araçlarla sürekli iletişim halinde kalabilmelerini sağlayacak yeni bir sırt çantası geliştirdi. iBackpack isimli sırt çantası, içerisine yerleştirilen iPad sayesinde çevredekilerle irtibatta kalınmasını sağlıyor.

[alert type=”success”]Benzer iş fikri: Kalp atış hızı ölçen bisiklet kaskı[/alert]

iOS tabanlı cihazlara özel olarak yüklenen bir uygulama sayesinde sırt çantasında yer alan iPad’in ekranında belirecek mesaj, bisiklet gidonuna monte edilen iPhone ile rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Bu sayede çevredeki yaya, motorlu araç sürücüleri ve bisikletliler ile sürekli irtibat halinde kalınıyor.

Sırt çantası ile birlikte gelen özel uygulama sayesinde bisiklete bir çok işlev kazandırmak mümkün. Örneğin; iPad’in kamerası sayesinde canlı görüntü iPhone’a aktarılarak bisiklete arkayı görüş özelliği kazandırılıyor – yan ayna gereksinimi ortadan kalkıyor. Veya iPhone üzerinden iPad’e gönderilen metin mesajları haricinde sağa, sola dönüş ve fren sinyalleri de verilebiliyor.

Henüz proje aşamasında olan sırt çantası tasarımı ve uygulamaları; gerekli destek ve yatırımcıyı bulduğunda kısa süre içerisinde hayata geçirilecek. Umarız bu fikir Fikirci Baba okuyucularına ilham kaynağı olur.

Sizin de aklınızda bisikletlilerin sürüş güvenliklerini artıracak yeni iş fikirleri var mı?

Proje Detayları: behance.net
Tasarımcı Web Sitesi: soohunjung.com