Bitki Yetiştirme Teknolojisi Uzayda Tarım Yapılmasını Sağlayacak

GAC mühendisleri tarafından başlatılan projede, uzayda tarım yapılmasını sağlayacak bir bitki yetiştirme teknolojisi geliştiriliyor.

0
1893
Bitki Yetiştirme Teknolojisi Uzayda Tarım Yapılmasını Sağlayacak
Bitki Yetiştirme Teknolojisi Uzayda Tarım Yapılmasını Sağlayacak

Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Stephen Hawking, Dünya’yı 100 yıl içerisinde terk etmemiz gerektiğini söyledi. Dahi girişimci Elon Musk önderliğinde Mars’a koloni kurma çalışmaları tam gaz devam ediyor. Elon Musk bizi güvenle Mars’a götürmeye uğraşırken Almanlar da işin gıda boyutuna el attılar.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (GAC) mühendisleri kontrollü çevre tarım teknolojilerinin ötesine geçmeyi amaçlayan EDEN ISS projesini yarattı. Bu proje ile uzayda tarım yapılmasını sağlayacak bir bitki yetiştirme teknolojisi geliştiriliyor. EDEN ISS, Avrupa Birliği Araştırma ve Yenilik Eylem programı Horizon 2020 kapsamında başlatılan 4 yıllık bir proje. Projenin amacı, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ve gelecekteki insanlı uzay keşif araçları ve gezegen karakolları üzerinde güvenli yiyecek üretimini sağlamak.

Bu proje ile gelişmiş bir besin dağıtım sistemi, yüksek performanslı bir LED aydınlatma sistemi, biyolojik tespit ve dekontaminasyon, gıda kalitesi, güvenlik prosedürleri ve teknolojileri geliştiriyor. Yarı kapalı bir sistem içerisinde güvenli gıda üretimi için gerekli olan farklı temel teknolojileri ve prosedürleri göstermek ve doğrulamak için mobil konteynır ölçekli bir sera test tesisi kurulacak. Bitki yetiştirme teknolojileri başlangıçta bir laboratuvar ortamında test edilecek. Bir sonraki aşama ise yüksek teknolojili sera konteynırı Antarktika’daki German Neumayer Station III’e taşınacak ve Aralık ayında ekin ekimi deneylerine başlanacak.

Alman Havacılık ve Uzay Sanayisi (GAC) araştırmacıları daha önce sesten 24 kat daha hızlı gidebilecek bir uçak üzerinde çalıştıklarını duyurmuşlardı. Yolculuğun bir kısmının atmosfer sınırında gerçekleştiği SpacaLiner isimli bu uçak üzerinde çalışmalar halen sürüyor.

Web sitesi: eden-iss.net