Börekçi Açmak

Pideci & Börekçi açmak istiyorum diyenler için gerekli tüm bilgiler, minimum sermaye ihtiyacı ve börekçi açmak için gerekenler hakkında.

Börekçi Açmak

Börekçi Açmak


 • Toplam Maliyet
  25.000 TL

  Toplam Maliyet
  25.000 TL

 • Evden Çalışma
  Var

  Evden Çalışma
  Var

 • Franchise Olanağı
  Var

  Franchise Olanağı
  Var

 • Ek Gelir
  Var

  Ek Gelir
  Var

Türk damak tadına uygun ve Türk Mutfağı’nın vazgeçilmezi olarak görülen börek; tüm öğünlerde afiyetle yenilen ve her sofrada kendine yer bulabilen bir yiyecek. Kol böreği, su böreği, boşnak böreği; peynirli, kıymalı, patatesli, ıspanaklı çeşitleriyle müşterileri börekçi tezgahlarında bekliyor. Böreğin yanında poğaça, kır pidesi ve klasik pide de börekçilerin sunduğu ürünler arasında. Siz de börekçi açmak istiyorum diyenlerdenseniz derlediğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Börekçi Açmak İstiyorum Ne Kadar Sermaye Lazım?

Börekçi açmanın maliyetini hesaplamak için gerek duyacağınız ekipmanlar ve personel sayısını baz almak gerekiyor.

En ucuz endüstriyel börek fırını (pide fırını) 2000 TL ‘den başlıyor 8-9 tepsili fırınlar ise 10.000 TL ‘ye kadar çıkabiliyor. Potansiyel müşteri sayınız ve günlük üretiminiz fırın seçiminizde önemli birer unsur.

Soğuk içecek dolabını gazlı içecek firmaları veya ayran üreten firmalarla anlaşmalı olarak ücretsiz almanız mümkün. Tabi bunun için de genel olarak aylık sipariş kotanız olacak. Ücretini vererek almanız durumunda ise soğuk içecek dolapları ikinci ellerde 1000 TL ’den, sıfırlarda 2000 TL’ den başlayan fiyatlara mal olacaktır.

Endüstriyel çay kazanı için minimum 200 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir, sizi uzun süre götürecek ortalama bir ürün için 1500 – 2000 TL ödemelisiniz. Börekçi dükkanı büyüklüğüne göre almanız gereken masa sandalye sayısı da değişiklik gösterecektir. 6 adet masa ve 24 adet sandalye için minimum 2000 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Isıtmalı börek tezgahı için 1500 – 2000 TL ödemelisiniz.

Özetle ekipmanlar için harcamanız gereken minimum tutar 7500 TL civarı. Tabi bu fiyatlara dükkan kurulumu dekorasyon maliyetleri, izin ve belge masrafları, doğalgaz, su, elektrik, kira, personel giderleri vb. giderler dahil değil. Bunları da dahil edersek sizi ilk 3 ay döndürebilmesi için elinizde bulunması gereken tahmini sermaye 25.000 TL civarı.

Unutmadan belirtelim tüm veriler derlemeler sonucu ortaya atılmıştır. Zaman ve mekana göre ücretler, ekipmanlar ve diğer faktörler değişiklik gösterebilir. Bütçe planı yaparken işin ehline danışmayı unutmayın.

Börekçi Açmak İçin Gerekenler

– Börek ve pide imalatı için hamur ustası
– Servis elemanı
– Börek fırını
– Börek tezgahı
– Dekorasyon malzemeleri
– Servis malzemeleri
– Tartı
– Masa – Sandalye
– Soğuk içecek dolabı
– Çay kazanı ve/veya kahve makinası

Börekçi Bayiliği Veren Firmalar