Brynne Herbert’dan Girişimcilere Bilge Sözler

0
1735
Brynne Herbert Girişimcilere Bilge Sözler

Brynne Herbert Girişimcilere Bilge Sözler

MOVE Guides isimli inovasyondan daha önce bahsetmiştik. Platform ile “küresel yer değiştirmenin demokratikleştirilmesini” mümkün kılmak hedefleniyordu. Daha basit sözlerle platform; ülke değiştiren kişilerin gidecekleri ülkelerdeki tüm servisler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyordu. MOVE Guides hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Platform sayesinde ülke değiştirmek kolaylaşıyor

İnovasyonun fikir babası Brynne Herbert‘ın Springwise ile yaptığı söyleşinin çevirisini siz değerli okuyucularımız için Girişimcilere Bilge Sözler köşemizde yayınlıyoruz.


MOVE Guides fikri nasıl ortaya çıktı?

MOVE Guides’ı kurdum çünkü bir yerden hiç tanımadığım bir yere gidip orada hayat kurmayı her zaman zorlu bir mücadele olarak görmüşümdür. Fikir genel olarak kendi çektiğim kişisel zorluklardan doğdu. Hiç bilmediğim bir şehre gidip oraya yerleşmek bile beni zorlamışken, ülkeler arası konum değiştirme konusunda çekilebilecek zorlukları düşünemiyordum bile. Londra’ya ilk taşındığımda yaşadığım dairede sıcak su ve internet yoktu. Ayrıca paramı yatırabileceğim bir banka hesabım ve cep telefonum için servis sağlayıcım yoktu. Hiç bilmediğim bir ülkede paramı hangi bankanın hesabına yatırmalıyım, mobil servis sağlayıcısı olarak hangisini seçersem daha ekonomik olur diye düşündüğüm bir gün kocama sordum: Yurtdışına taşınmak neden bu kadar zor ve neden bu kadar çok bilinmeyen var? Bana verdiği cevap ise “bence bunu sen değiştirmelisin” oldu. Bunun üzerine MOVE Guides’ı kurarak bunu değiştirmeye karar verdim.


Tipik bir çalışma gününüzden bahseder misiniz?

Yeni bir girişim için kolları sıvayan kişilerin sözlüklerinde “tipik” diye bir kavram yoktur bence. Zamanımı ABD ve Avrupa’ya seyahat ederek, tedarikçilerle konuşarak, ortaklarla işbirliği yaparak ve yeni yatırımlar araştırarak geçiriyorum.


Çalışmadığınız zamanlarda yorgunluğunuzu atmak için neler yapıyorsunuz?

Çok fazla çalışıyorum. Fakat, vakit buldukça sabah koşuları yapıyorum. Hafta sonları ise yoga. Hırslı bir maraton koşucusuyum ve aklıma gelen fikirlerin çoğu koşu sırasında geliyor. Ayrıca Financial Times ve The Economist’i sürekli okuyorum. Bunların dışında kocamla zaman geçirmek beni en çok rahatlatan aktivitelerden.


Başarılı bir girişimci olmanın sırrı sizce nedir?

Ben; başarılı bir girişimci olmak için tek bir unsurun olduğuna inanmıyorum. Kişiyi başarılı kılan o “şey”, bir çok karakteristik özelliğin bir araya gelip yoğrulmasında yatıyor bence. Girişimcilere önerim; acımasız, dirençli ve hedefe kilitlenmiş olmaları gerektiği yönünde. Şimdiye kadar duyduğum en iyi alıntı “Büyük şeyler sadece normal insanlar bir şeye takıntılı hale geldiklerinde ortaya çıkar” olmuştur.


MOVE Guides’ın kuruluş aşamasında en çok neye sinirlendiniz?

“Kadın girişimci olmak nasıl bir şey?” diye gelen sorular beni sinirlendirmiştir! En iyi ürünü kullanıcılarına sunmaktan başka bir hedefi olmayan bir kişinin erkek veya kadın olması farketmez!


Sizin için en büyük motivasyon nedir?

Her birey kendi bağımsız dünyasında yaşıyor. Birlikte yaşamı kolaylaştırmak ve global sorunları çözmek için küresel düşünen insanlara ihtiyaç var. MOVE Guides takımının içerisinde ülke değiştirmenin zorluğunu deneyim edinmiş küresel düşünen insanlar var. Takımımızın deneyimi beni motive eden unsurlardan biri. Bir diğeri ise kullanıcılardan hergün gelen teşekkür postaları. İnsanların hayatlarını kolaylaştırdığınızı bilmek gerçekten en büyük motivasyon kaynağı.


Yeniden başlasaydınız “bunu daha farklı yapardım” dediğiniz neler var?

Büyük yetenekleri bulup işe almak zorlu bir süreç. Daha önce boşta olan ve kurulum aşaması için gereksiz olarak gördüğüm bazı pozisyonlar için daha erken eleman aramaya başlardım.


Eğer MOVE Guides üzerinde çalışmıyor olsaydınız şu anda ne yapıyor olurdunuz?

Eskiden hep yazar olmak isterdim, muhtemelen yazar olurdum. Ama şu an yaptığım işi daha çok seviyorum.


Bize kimsenin bilmediği bir sır verebilir misiniz?

Ofisteki en dağınık masa benim masam.


Girişimcilere tavsiye etmek istediğiniz son bir şeyler var mı?

İşiniz ve hedefleriniz için son derece tutkulu ve azimli olun. Ara vermeden acımasızca hedefe kilitlenin. Hiçbir unsurun sizi tutkularınızdan vazgeçirmesine izin vermeyin.