Bu Cihaz Lüks Ürünlerin Sahtesini Tespit Ediyor

Entrupy isimli tarama cihazı, iki ürünün malzeme ve işçiliğini karılaştırarak lüks ürünlerin sahtesini tespit ediyor.

0
786
Bu cihaz lüks ürünlerin sahtesini tespit ediyor.

Özellikle internet üzerinden yapılan ve güvenilir olmayan alışverişlerde bir dolu para vererek aldığınız lüks tüketim mallarının sahte olma olasılığı ne yazık ki yüksek. Entrupy isimli yeni bir tarama aygıtı, makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak, iki ürün arasındaki orijinal ve sahte kısımları ayırt edebiliyor. Springwise’ın haberine göre; ürünün mikroskobik fotoğraflarını çekip, bu fotoğrafı kullanılan malzeme ve işçiliğin kalitesini göz önünde bulundurarak yaklaşık 3 milyon ürün fotoğrafının bulunduğu veri tabanında karşılaştırıyor. Böylelikle cihaz lüks ürünlerin sahtesini tespit ediyor.

Cihazın  geliştiricilerinden ve aynı zamanda New York Üniversitesi’nde profesör olan Lakshminarayanan Subramanian cihazı şöyle açıklıyor: “Cihazın sınıflandırma oranı %98’den fazla ve cep telefonu ile çalışan sistem her gün kullandığımız ürünlerin orijinal olup olmadığını doğrulamaktadır.”

Cihaz test edilen mala kesinlikle zarar vermiyor. Sistemin ürünü test etmesi yaklaşık 15 saniye sürüyor. Üstelik bu cihaz, sahte ürünler için son derece karlı dünya pazarı ile mücadelede oldukça faydalı olabilir. Bazı araştırmalara, sahte mal ticareti dünya ticaretinin %7’sini oluşturduğunu öne sürmektedir. Halihazırda yatırımcılardan 2.6 milyon dolar yatırım alan ve 14 milyon dolarlık malların doğrulanmasını başarı ile gerçekleştiren bu buluş oldukça rağbet görmektedir.

Lüks tüketim mallarının sahtelerini tespit etmeye yönelik sizin aklınıza gelen bir girişim var mı?

Web Sitesi: Entrupy

[benzer]Benzer Girişim: Gıda Alerjisi Olanlar İçin Restoran Yemeklerini Test Eden Cihaz[/benzer]