Bulut Bilişim: Girişiminizi bulutlara çıkartmanın 5 yolu

Girişimlerin IT ihtiyaçları dikkate alındığında bulut bilişim sektörde önemli hale gelmiştir. İşte girişiminizi bulutlara çıkarmanın 5 yolu!

0
2860
Bulut Bilişim

Günümüzde girişimlerin IT ihtiyaçları göz önüne alındığında artık bulut bilişimin ne kadar önemli hale geldiği aşikar. Ulusal Küçük İşletmeler Derneği (NSBA)’nin yayınlamış olduğu “Küçük İşletme Teknoloji Araştırması” ‘na göre 2010 ile 2013 yılları karşılaştırıldığında girişimciler IT ihtiyaçlarını artık kendi bünyelerinde gidermeyi planlıyorlar. Ankete göre, günümüzde girişim sahiplerinin %24’ü IT işleri için bir firmaya ödeme yapmakta, 2010 yılında bu oran %36. Ayrıca girişimcilerin %40’ı bugün IT çözümlerini kendi bünyelerinde hallediyor, bu oran 2010 senesinde ise yalnızca %25 olarak gözükmekte. Sonuç olarak bulut bilişime karşı güven, mobil cihazlar ve yüksek hızlı İnternet konularında yaşanan gelişmeler beraberinde artmış oldu diyebiliriz.

Girişimizi sağlıklı bir şekilde bulut bilişime taşımak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1 . Bir ihtiyaç listesi oluşturun
Halihazırda kullandığınız ve gelecekte kullanmayı planladığınız IT tabanlı işlerin bir listesini çıkartın. Böylelikle hangi bulut tabanlı uygulamalara ihtiyaç duyacağınızı tespit edebilirsiniz. Örneğin hesap yönetimi, muhasebe uygulaması ,müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) gibi birden fazla bulut uygulamasına ihtiyaç duyuyorsanız burada size tek pakette bir çok uygulamayı birlikte sunan bir platform kullanmak en maliyetsiz ve hızlı çözüm olabilir.

2 . Gereksinimler hakkında kendinize karşı dürüst olun
Girişimcilerin hepsi büyük düşünür fakat burada önemli olan gerçekçi olup girişiminizin gereksinimlerini çok iyi analiz etmek doğru adımları atmak. Yapılacak yanlış ya da eksik bir seçim ileride yakalayabileceğiniz büyük bir fırsatı kaçırmanıza neden olabilir. Yani ufak bir maliyet nedeniyle dev bir fırsatı kaçırmamak için gerçekçi hareket etmek şart.

Güvenlik örneğini ele alırsak bir çok girişimcinin veri güvenliği hakkında çekinceleri vardır fakat gerçek şu ki bulut bilişim ofisinizde sizinle birlikte oturan serverlarınızdan önemli ölçüde daha güvenlidir. Bulut bilişim sağlayıcıları veri merkezlerinde güvenliği ve güvenlik protokollerini geliştirmek için büyük yatırımlar yaparlar. Eğer sizin girişim sermayenizde sistem güvenliğine ayırdığınız büyük bütçeler mevcut değilse böyle bir maceraya atılmak yerine bulut teknolojisine güvenebilirsiniz.

3 . Satın almadan önce deneyin
Hemen hemen tüm bulut çözümleri ücretsiz deneme sürümüne sahiptir. Böylelikle girişiminiz ve sizin için en uygun olanını deneyip karar vermenize imkan tanırlar. Tabi burada karşınıza çıkacak bir çok seçeneğin hepsini tek tek denemek yerine çeşitli kaynaklardan ya da çevrenizden tavsiyeler alarak deneme sürecini bir nebze kısaltmanız daha sağlıklı olacaktır.

4 . Çalışanlarınızın bulut bilişimle uyumunu sağlayın
Teknoloji ne kadar ilerlese de amacı insan hayatını kolaylaştırmak ve hızlandırmak olduğu için en nihayetinde girişiminizde sizinle birlikte çalışan insanların bulut bilişime uyumlu hale gelmesi gerekir dersek yanılmış olmayız. Burada girişimci, bulut bilişimin çalışanlar tarafından verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için çeşitli adımlar izleyebilir. Örneğin, bulut uygulamalarını öncelikle kendi cihazlarında deneyimlemeleri çalışanların adaptasyonu açısından iyi bir yöntem. Kullanmaya karar verdiğiniz uygulamaların ücretsiz deneme sürümleri burada tekrardan sizin kurtarıcınız olabilir. Bulut bilişimin avantajları ve kısa sürede kendisine bağımlı hale getiren kullanım kolaylığı göz önüne alındığında bu sürecin aslında hızlı ve eğlenceli olacağını tahmin etmek zor değil.

5 . Şimdi gaza basma zamanı
Artık kaynak yetersizliği nedeniyle rafa kaldırdığınız hayalleriniz hayata geçebilir, hantal sistemlerden dolayı zorlandığınız operasyonlar sorun olmaktan çıkabilir kısacası bulut bilişimle girişimizi atağa geçirebilirsiniz. Evet artık girişimciler kadar hızlı ve esnek hareket edebilen bir sistem var. Size düşen, adımları doğru atıp girişiminize en uygun olan bulutu seçmek ve kendinizi rüzgara bırakmak.

localhost/wp’un Business News Daily derlemesidir.