Bulut sunucu kullanılarak evler ısıtılıyor

1
2241
Bulut sunucu kullanılarak evler ısınıyor

[dropcap]E[/dropcap]nerji aktarımı söz konusu olduğunda çoğu zaman ısı kaybı yaşanır. Bu durumlarda eğer ısı enerjisi yakalanabilirse farklı bir enerjiye dönüştürülerek yeniden kullanılabilir. Daha önce bahsettiğimiz cep telefonu şarj eden bardak altlığı ısıyı yakalayıp elektrik enerjisine dönüştüren inovatif bir örnekti. Şimdi de Almanya merkezli AOTERRA; cloud serverları (bulut sunucu) halktan kişilerin evlerine yerleştirerek, sunuculardan elde edilen ısının evleri sıcak tutması amacıyla bir proje başlattı.

Springwise’ın haberine göre firmanın hali hazırda tek bir merkezde bulunan tüm sunucuları halktan kişilerin evlerine yerleştirilecek. Ateşe dayanıklı kabinler içerisinde gelen her bir bulut sunucu evlerin merkezi ısıtma sistemlerine enerji sağlayacak şekilde yerleştirilecek. AOTERRA‘ya göre kullanılacak bu yöntem hem güvenilir hem çevre dostu olacak ve sonucunda ise hiç karbondioksit salınımı olmayacak. Unutmadan belirtelim evlere yerleştirilen bulut sunuculara, bu sunucuları kullanan müşterilerin veri güvenlikleri açısından, ev kullanıcıları tarafından erişilemeyecek.

AOTERRA‘nın bu çözümü uygulamaya konduğunda hem gereksiz enerji masrafı kısılacak hem de çevreye daha duyarlı bir ortam yaratılmış olacak.

Sizin de aklınızda atıl enerjinin kazanımını sağlayacak yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: aoterra.de