Cafe Açmak

Cafe Açmak

Cafe Açmak


 • Toplam Maliyet
  20.000 TL

  Toplam Maliyet
  20.000 TL

 • Evden Çalışma
  Yok

  Evden Çalışma
  Yok

 • Franchise Olanağı
  Var

  Franchise Olanağı
  Var

 • Ek Gelir
  Var

  Ek Gelir
  Var

Cafeler yatırım maliyetinin başka alanlara göre daha uygun olması ve işletmesinin kolaylığı nedeniyle özellikle genç ve kadın girişimcilerin çok rağbet ettikleri işletmelerdir. Cafe denildiğinde akla cafe barlar, oyun cafeler, internet cafeler, lokantalar, tost vb. gıdaların satıldığı işletmeler gibi çok değişik konseptlerde işletmeler gelmekle beraber, gerçekte cafe kahve, çay gibi sıcak olanların yanında soğuk alkolsüz içeceklerin de içilebileceği; kurabiye, çörek gibi hafif atıştırmalıkların yenebileceği “kahve ve sohbet” odaklı işletmelerdir. Peki, böyle bir cafe açmak için ne kadarlık bir maliyet söz konusudur.

Cafe Açmak Ne Kadara Mal Olur ve Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

Farklı zevklere göre kahveler yapmanızı sağlayan kahve makineleri:
Eğer işletmeniz cadde üzerinde, çabuk tanınabilecek ve tutunabilecek bir yerde ise siz kahve dağıtıcıları için iyi bir potansiyel müşterisiniz. Bu nedenle kahve makinelerinizi ileride vereceğiniz siparişlere karşılık ücretsiz almanız mümkün. Aksi halde iş potansiyelinize bağlı olarak 2 000 liradan 40 000 liraya kadar çıkabilecek fiyatlar söz konusu.

Çay demlemek için gereken malzemeler:
İster geleneksel yöntemle çay ocağında çay demlemeyin, isterseniz modern makinelerden yararlanın çay demlemek için bir sistem maliyetiniz olacak. Ancak işin ilginci çay ocaklarına göre çok pahalı modern çay makineleri Türk damak tadına hitap etmediklerinden, işin ucuzuna kaçmanız yararınızadır. İstenilen kapasiteye göre çay ocaklarının maliyeti 200-1 500 lira arasında değişmektedir.

Yiyecekler için gereken ekipmanlar:
Cafelerde esas olan yemek değil içmektir. Bu nedenle servise sunulan yiyecekler cafenizle özdeşleşmiş kurabiyeler, ıslak kekler, çörekler vb. olmalıdır. Eğer bunları hazır almak yerine kendiniz pişirmek isterseniz profesyonel bir fırına ihtiyaç duyacaksınız. Fırınınızın cafe tipi olacağı düşünüldüğünde üretim miktarına göre maliyet 3 000 -7 000 lira arasında değişecektir.

Soğutucular ve içecek dolapları:
Soğuk içecek dolaplarınızın bir kısmı tıpkı kahve makineleriniz gibi dağıtıcı firmalar tarafından karşılanabilir. Ancak tabi bu sizin tüketim kapasitenizle ilgilidir ve bu dolapların kullanımı firmaların kendi ürünleriyle sınırlıdır. Satın alacağınız dolaplarda ise maliyet 2 000-4 000 lira arasında markaya ve kapasiteye göre değişecektir.

Servis ekipmanları:
Cafe açmak isteyen girişimciler kırıldığı gerekçesiyle servis ekipmanlarının ucuzuna kaçmaktadır. Oysa müşterileriniz sizin buzdolabınızın markasını bilmez, ancak önlerine gelen bardak, tabak vb. malzemenin şıklığıyla ilgilenir. Bu yüzden bu malzemelerin seçiminde özenli ve sıra dışı olmaya gayret etmelisiniz. Bunların fiyatlarının çok yüksek olması gerekmez. Uygun maliyetle gayet zevkli ürünler almanız mümkün. İhtiyaç adedinize ve kaliteye bağlı olarak servis ekipmanlarınızı 2 000–10 000 lira arasında tamamlayabilirsiniz.

Cafe Dekorasyonu

Masa ve sandalyeler:
Seçeceğiniz masa ve sandalyeler müşterinin cafede vakit geçirebilmesini sağlayacak rahatlıkta olmalıdır. Bu nedenle cafenizin büyüklüğüne göre on masa ve 40 sandalye için ödemeniz gereken minimum tutar 5 000 liradır. Koltuklar ve köşe takımları daha rahat olduklarından ve cafenize daha sıcak bir görünüm katacağından tercih edilmelidirler ki böylelikle maliyetiniz de bir 5 000 lira kadar artabilir.

Aksesuarlar:
Cafeler insanların huzur bulmak ve mutlu olmak için gittikleri yerlerdir. Bu nedenle duvarlarda çeşitli resimler, özel aydınlatmalar, oluşturmak istediğiniz belli bir konsept varsa buna yönelik eşyalar (yaşanılan şehrin eski resimleri, taş plaklar, film posterleri) kullanmanızda faydalıdır. Burada maliyet tamamen sizin seçimlerinize bağlıdır. Eskicileri dolaşarak bulacağınız aksesuarlarla 1 000 liraya şahane bir dekor oluşturmanız mümkün.

Cafe Açma Maliyeti

Bunların üzerine ruhsat, firma tescili, personel gibi giderler de eklendiğinde cafe açmak için gereken toplam maliyet 20.000 – 80 000 lira arasında değişebilmektedir.

Kahve Bayiliği Veren Firmalar