Carrefour 5000 kişiyi işten çıkaracak

0
1631

Carrefour’un yeniden yapılandırmadaki başarısı ve acımasız maliyet düşürücülüğüyle tanınan yeni CEO’su, kemer sıkma politikasına gidiyor.

Reuters’in geçtiği habere göre Carrefour’un Lars Olofsson’un yerine atadığı CEO’su Georges Plassat 10 Mayıs’ta sendikacılarla bir araya gelecek.

Avrupa’nın en büyük perakendecisinin bu buluşmanın akabinde düşük performans gösterdiği anavatanında binlerce işçiyi işten çıkarması bekleniyor.

Force Ouvrière temsilcisi Dejan Terglav Reuters’e verdiği demeçte 3000-5000 arasında işçinin işten çıkarılabileceğini, Fransa’da oldukça büyük bir yeniden yapılanma gerçekleşeceğini belirtti.

2 Nisan’da Carrefour’a operasyon yöneticisi olarak katılan perakende kurdu Plassat, yeniden yapılanma ve maliyet düşürmedeki başarısıyla meşhur.

Plassat Carrefour’un Avrupa’daki düşük performans gösterdiği yılları hükümetin kemer sıkma tedbirleri, yükselen fiyatlar ve beklenmedik giderlerin söz konusu olduğunu bir dönemde telafi etmeyi amaçlıyor.

Fransa’nın en büyük özel sektör işverenlerinden olan Carrefour konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

2011 sonunda Fransa’daki toplam personel sayısı 112.000 olan şirket, 90 milyar Euroluk satışlarının %40’ını grup satışlarından elde ediyor.

Kaynak: Retail News