Gözle görünmese de her gün kullandığımız cep telefonları üzerinde 7000 çeşit bakteri türü yaşıyor ve telefonlarımızı bu bakterilerden temizlemek neredeyse aklımıza hiç gelmiyor. Koreli e-ticaret devi Gmarket içi İngiltere merkezli tasarım okulu Kinneir Dufort ve reklam ajansı Innored beraber çalışarak Green Toaster isimli bir sterilizasyon cihazı tasarladı. Kore’de çeşitli kafelere yerleştirilen bu cihaz, müşteriler siparişlerini beklerken onların cep telefonlarını UV ışınları ile sterilize ediyor.

Aynı tost makinesi gibi çalışan ve ismini de ondan alan Green Toaster’ı kullanmak için müşteriler ilk önce Gmarket uygulamasını çalıştırıyor ve daha sonra telefonlarını cihazdaki iki bölmeden birine yerleştiriyor. Kolu çektikleri zaman telefon cihazın içine gidiyor. Ultraviyole ışınları ile telefon sterilize ediliyor ve üzerindeki mikro organizmalar ölüyor. İşlem bittiğinde telefon otomatik olarak cihazın içinden çıkıyor.

Green Toaster telefonları sterilize eden piyasadaki ilk cihaz değil fakat Green Toaster’ın tasarımı kesinlikle daha eğlenceli ve bu cihazı kafe gibi sosyal alanlara yerleştirmek daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca Gmarket için de harika bir reklam kampanyası olarak gözüküyor.

Sosyal alanlara yerleştirilebilecek başka cihazlar aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: global.gmarket.co.kr