Cep telefonu üzerinden ek içerik sunan sinema filmi

0
1811

[dropcap]S[/dropcap]inema salonlarında seyir esnasında, diğer bir izleyicinin cep telefonunu sürekli kontrol etmesi çoğumuz için sinir bozucu olarak algılanabilir. Peki ya izlediğimiz filmin yapımcıları inovatif bir çalışmaya imza atıp, belirli bir sahne ile alakalı ek içeriğin cep telefonlarından görüntülenmesini sağlıyorsa durum bizim için değişebilir mi? Geçtiğimiz ay Hollanda’da vizyona giren App isimli sinema filmi, salonda bulunan izleyicilerin cep telefonları üzerinden 2. bir ekran ile ek içerikler görüntülemelerine olanak tanıdı.

Hollandalı 2CFilm‘in yapımcılığını üstlendiği gerilim filmi App, cep telefonuna bağımlı hale gelen bir öğrencinin hikayesini anlatıyor. Sinema salonuna gelen izleyiciler dilerlerse filmin ücretsiz uygulamasını indiriyorlar. Uygulama; kullandığı teknoloji sayesinde filmin o an için hangi sahnede olduğunu algılayarak, kullanıcının cep telefonuna sahne ile alakalı ekstra içeriği gönderiyor. İzleyicilerin bu içerikleri alması için Wi-Fi veya 3G bağlantılarının olması gerekmiyor, çünkü uygulama veri akışını ses sinyalleri üzerinden gerçekleştiriyor. Ek içerikler cep telefonuna geldiğinde ise uygulama, kullanıcıyı titreşimle uyarıyor.

Örneğin; bir parti sahnesi sırasında karakterlerin arasında geçen mesajlaşma, telefonlara ek içerik olarak gönderilerek bu arkadaşlar arasındaki ilişkinin daha derin analiz edilmesi sağlanıyor. Unutmadan belirtelim, 2. bir sahne kullanmak istemeyen izleyiciler için de film bir mana ifade etmeye devam ediyor. Ek içerikler sadece karakterlerin daha özel bilgilerini ihtiva ediyor. Dilerseniz yukarıdan filmin Felemenkçe dilindeki kısa tanıtımınımı da izleyebilirsiniz.

Eğlence alanında yeni iş fikirleri artmaya devam ederken sektörün geleceği nereye gidiyor dersiniz?

Web sitesi: www.appdefilm.nl