Çiftçilerin Su Tasarrufu Yapmasını Sağlayan Mobil Uygulama

CropX tarlada ne kadar su kullanılması gerektiğini söyleyen ve çiftçilerin su tasarrufu yapmasını sağlayan bir mobil uygulama geliştirdi.

0
781
Çiftçilerin su tasarrufu yapmasını sağlayan mobil uygulama CropX

qGlobal araştırma organizaysonu Word Resources Insitute, gezegenin artan nüfus ihtiyacını karşılamak için 2050 yılına kadar %60 daha fazla ürün yetiştirilmesi gerektiğini ön görüyor. Bu durumda daha az suyla daha çok ürün yetiştirmeliyiz ve de bunu çabuk yapmanın bir yolunu bulmayılız. Silikon Vadisi merkezli yeni bir teknoloji startupı CropX, bu soruna bir çözüm bulmuş gibi gözüküyor. CropX daha yeni, Innovation Endeavors gibi girişim fonu sağlayan organizasyonlardan 9 milyon USD fon topladı.

Wired’in haberine göre; çiftçilerin su tasarrufu yapmasını sağlayan mobil uygulama tasarlayan CropX, çiftçilere sensör paketleri ve tarlalarının değişik bölgelerinde ne kadar su kullanılması gerektiğini söyleten ve çiftçilerin su tasarrufu sağlamalarını kolaylaştıracak bir yazılım satıyor. Aslında CropX’in hassas uygulamalı tarım alanına giren bu iş fikri yeni bir şey değil ama CropX bunun uygulanmasını çiftçiler için ucuz ve kolay hale getirmeye çalışıyor.

Sistemi kullanmak isteyen çiftçiler, CropX sensörlerini toprağa saplıyor. Daha sonra bu sensörler topraktan elde ettiği topografya verilerini, toprak yapısını ve nem oranını CropX sunucularındaki buluta aktarıyor. Veriler analiz edildikten sonra, çiftçiler akıllı telefonlarına yükledikleri mobil uygulama aracılığı ile tarlanın farklı kısımlarını ne kadar sulamasına dair öneriler alıyor. CropX bu şekilde çiftçilerin %25 oranında su tasarrufu sağlayacağını söylüyor. CropX’in kurucusu Bentwich, bu uygulamanın su krizine getirilebilecek çözümün sadece bir parçası olduğunu belirtiyor. Su borularını iyileştirmek ve sızıntıları önlemek için malzeme biliminde de gelişmeler olduğunu ekliyor. Fakat ona göre zaman bilgi teknolojilerini sulamada kullanma zamanı.

Sizin de aklınıza su tasarrufunu sağlayacak benzer girişimler geliyor mu?

Web sitesi: cropx.com

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Etiyopyalı çiftçiler için inovatif tarım çözümleri[/quote_box_center]