Cihaz, insan vücudu kullanarak güvenliği sağlıyor

0
1537

[dropcap]E[/dropcap]vlerde kullanılan cihazların her geçen gün artmasıyla birlikte, gerek kişisel bilgileri kaptırmamak adına olsun gerek özel eşyaların gizliliğini korumak adına olsun; güvenliği sağlamak önemli bir hal alıyor. Kısa bir süre önce güvenliğin artırılmasını sağlayan PassBoard‘un farklı doğrulama yöntemleri sunduğu platformundan bahsetmiştik. Şimdi ise gündemimizde, konsepti film ve dizilerde gördüğümüz seviyede ileriye taşıyan bir cihaz var. Arizona merkezli BodyCom tarafından geliştirilen yeni Microchip sayesinde insan vücudu güvenli bir iletişim kanalı olarak kullanılıyor.

Fringe dizisini izleyenler bilir, kıyamet silahı adıyla anılan cihaz sadece Peter isimli karakterin biyolojik imzasına cevap veriyordu. Yani, cihazın çalışması için Peter’ın vücudu gerekiyordu. BodyCom tarafından geliştirilen Microchip benzer şekilde çalışan bir cihaz. Sistem; merkezi bir ünite ve kumandalardan oluşuyor. Kumandayı eline alan bir kullanıcı sistemi aktif hale getirebiliyor. Yani bu durumda ünite ile kumanda arasında iletişimi sağlayan insan vücudu oluyor.

Örneğin, kumanda bir silaha entegre edilirse, silahı sadece sahibi kullanabiliyor. Başka bir kişi silaha dokunursa silah çalışmıyor. Sistem sadece insan vücuduna değil hayvanlara da tepki gösteriyor. Yukarıdaki video sistem hakkında daha detaylı bilgi içeriyor.

Güvenliği artırma konusunda sizin de düşündüğünğüz yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: microchip.com