Çinli Nineler Gibi Dans Etmek İstiyorsanız Sizi Buraya Alalım

Public Dance Classics mobil uygulaması ile Çin’de parklarda dans eden ünlü ninelerin koreografilerini öğrenebilirsiniz.

0
854
Dans eden çinli nineler

Çin’de kamusal alanlarda toplu dans etmek adeta bir ulusal fenomen haline geldi. Öyle ki Çinli girişimci Zhang Zhiwei, meydanlarda toplu olarak dans eden yaşlı kadınların dans koreografilerini öğrenebileceğiniz bir uygulama tasarladı. Springwise’ın haberine göre; Public Dance Classics isimli uygulamayı şimdiden 50.000 üzerinde kişi tarafından indirildi bile. Böylece Wuhan Ekonomik Kalkınma Grubu’nun da ilgisini çekti ve finansman da bulmuş oldu.

Çin hükümeti kamusal alan danslarının yarattığı gürültü ve alanların kullanımı hakkında gelen şikayetler üzerine anlaşmazlıkları en aza indirmek için bir dizi ulusal standart ve yönetmelik çıkarttı. Fakat bunlar Çinli nineleri dans etmekten alıkoymadı. Yaşlı nüfusunun oldukça fazla olduğu Çin’de yaşlı hanımlar mutlu ve eğlenceli bir hayat geçirmek amacıyla bu yola başvurmuş ve hala oldukça kararlılar. Sabahtan akşama kadar hiç durmadan her yerde dans ediyorlar. Son olarak Zhang Zhiwei, meydanlarda toplu dans eden ‘grannie’ kadınların danslarını öğrenebileceğiniz bir mobil uygulama tasarladı. Uygulamanın içinde 12’si hükümet tarafından onaylı 30 adet dansın eğitim videosu bulunuyor. Zhiwei daha sonra bu uygulamaya sosyal etkileşim özelliği eklemeyi planlıyor, böylece dansçılar çevrimiçi haberleşebilecekler.

Uygulamanın dili Çince maalesef ama kullanımı kolay olduğu için Çince bilmeden de kullanabilirsiniz.

Ünlü “Grannies of China” dan haberiniz yoksa, sizi bu linke alalım. Büyükanneler hallerinden çok memnun fakat çevre halk için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Bu uygulamanın başarısı sıradışı ama popüler kültür faaliyetleri için size yeni iş fikirleri veriyor mu?

AppStore: itunes.apple.com