Ayakkabı kullanımının en önemli nedeni parmaklarımızı ve ayak tabanlarımızı yerdeki keskin nesnelerden korumak fakat oluşan tüketim toplumu nedeniyle çoğumuzun evinde belki ayda yılda bir kez giydiğimiz farklı aktiviteler için bir dolu ayakkabı bulunuyor. Şimdi ise Swiss Barefoot Company, çıplak ayak hissi veren çorap şeklinde fakat çoraptan daha sert bir minimalist ayakkabı tasarladı. Swiss Barefoot Company FYF(Free Your Feet) isimli bu minimalist ayakkabının, koşu, tırmanış gibi sporlar için ihtiyacınız olan tek spor ayakkabısı olmasını amaçlıyor.

Fikirci Baba olarak aklımıza yünden yapılmış bu çorap çeklinde ayakkabının ayaklarımızı nasıl koruyacağı sorusu geldi doğal olarak. Cevap basitmiş çünkü çorap fiber malzemeden yapılıyor. Örme kumaş aslında %46,5 oranında yeryüzündeki en güçlü fiber malzeme olarak adlandırılan Dyneema malzemesinden yapılmış. Dyneema malzemesi kurşun geçirmez zırhlarda kullanılıyor. Sağlamlığının haricinde çok hafif malzeme kullanıldığı için giyen kişi çıplak ayak hissi yaşıyor. Üstelik hidrofobik olan Dyneema ıslak da kalmıyor. FYF’nin 5 parmaklı tasarımı yeni değil, daha önce vibram tabanlı ayakkabılarda da bu tasarımı görmüştük. Amaç çıplak ayak hissi vermek olduğu için giyen kişi bir kayaya tırmanırken ya da engebeli bir arazide koşarken arazinin dokusunu detaylı olarak hissedebiliyor. Tasarımı biraz garip olduğu için muhtemelen dikkat çekecek ve çirkin bir ayakkabı yerine ayakkabı giymeyi unutmuşsunuz gibi gözükecek. Gerçekten spor yapmak amacıyla bu minimalist ayakkabıyı alan insanların bunu çok da umursayacaklarını sanmıyoruz.

Şu an kitlesel fonlama sitesi Kickstarter üzerinden fonlama kampanyası yürüten FYF, 10.000 USD hedefine şimdiden ulaştı bile. Yine kampanya sitesi üzerinden 50 USD ödeyerek FYF’in ön siparişini verebilirsiniz.

Sizin de aklınıza benzer iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: swissbarefootcompany.ch