Çocukla Birlikte Büyüyen Kıyafet

Çocukların hızlı büyüdükleri yaşlarda kıyafet israfına çözüm bulmak isteyen Yasin, çocukla birlikte büyüyen kıyafet serisi Petit Pli’yi yarattı.

0
943
Çocukla birlikte büyüyen kıyafet Petit Pli.

Küçük çocuğu olanların çok iyi bildiği gibi, satın alınan kıyafetler sadece birkaç hafta içinde çocuğa küçük gelmeye başlar. Fakat bu sorun Ryan Mario Yasin’in yarattığı yeni kıyafet serisi Petit Pli ile ortadan kalkabilir. Royal College of Art ve Imperial College of London’dan yeni mezun olan Yasin’in aklına bu fikir, yeğenine birkaç parça kıyafet almasıyla geldi. Aldığı kıyafetleri yeğenine vermeye fırsat bulana kadar kıyafetler küçülmüştü bile. Bu tür bir kıyafet israfına çözüm bulmak isteyen Yasin, çocukla birlikte büyüyen kıyafet serisi Petit Pli’yi yarattı.

Springwise’a konuşan Yasin şöyle diyor: “Çocuklar 2 yaşına gelene kadar 7 beden büyürler ve bu da çok sayıda kıyafet israfı demek. Petit Pli’nin çok yönlü su geçirmez kıyafetleri, çeşitli bedenlere uyacak şekilde çift yönlü olarak büyüyebilecek şekilde katlanır.”

Petit Pli giyim, 4 ila 36 aylık çocuklara uyacak şekilde tasarlanmıştır.
Petit Pli giyim, 4 ila 36 aylık çocuklara uyacak şekilde tasarlanmıştır.

Petit Pli’nin pileli tasarımı, Negative Poisson oranını kullanarak çocuk büyüdükçe genişliyor. Malzeme gerildiğinde, auxetic yapısı uygulanan kuvvete dik olarak malzemenin kalınlığı ve kalitesinden ödün vermeden kalınlaşıyor. Petit Pli giyim, 4 ila 36 aylık çocuklara uyacak şekilde tasarlanmış. Sağlam, yıkanabilir, su ve rüzgar geçirmiyor.

Teknolojik buluşlar için düzenlenen Birleşik Krallık James Dyson Ödülü’nü kazanan Yasin, şimdi de James Dyson’ın kendisi tarafından seçilecek olan Uluslararası ödül için adaylardan bir tanesi. Kazanan ödül olarak 30.000 GBP kazanıyor ki bu da Yasin’in perakende satış için geniş bir yelpazede kıyafet üretme hayaline oldukça katkı sağlayacaktır.

İnovasyon, moda ve sürdürülebilirliği birleştirmek için daha farklı nasıl kullanılabilir?

Web sitesi: Petit Pli

[benzer] Benzer Girişim: Startup Meyve Atıklarını Doğal Kozmetik Ürünlerine Çeviriyor [/benzer]