Çocuklar için eğlenceli gazete uygulaması

0
2155
Mobil Gazete

Mobil Gazete

AR News uygulaması gazete haberlerini çocuklar için daha ilgi çekici hale getirerek, onların gündemi takip etmelerini sağlıyor. Japon günlük haber gazetesi Tokyo Shimbun‘un geliştirdiği uygulama sayesinde mobil cihaz ile gazeteden taranan haberler, çocuklar için daha eğlenceli bir hal alıyor.

Küçük yaştaki okurlar için gazeteleri ilgi çekici hale getirmek ve onların da gündemi takip etmelerine olanak sağlamak için Tokyo Shimbun tarafından Dentsu isimli ajansa yazdırılan uygulamanın işleyişi gayet basit. İçeriği küçük yaştaki çocuklara uygun olan haberler gazetede mavi kenarlar ile çevrilmiş. Mobil cihaz üzerinden bu mavi kolonlar kamera ile taratıldığında, çocukların karşısına sevdikleri çizgi film karakterleriyle anime edilmiş görseller çıkıyor. Görsellerin içinde ise ilgili haber; fontları sadeleştirilmiş, dili hafifletilmiş bir şekilde yerini alıyor. Uygulamanın nasıl çalıştığını aşağıdaki tanıtım filminden izleyebilirsiniz.

Ebeveynlerin, çocuklarının gündemi takip etmeleri için teşvik etmelerine olanak sağlayan bu uygulamayı diğer gazetelerde kullanacak mı göreceğiz. Basın-Yayın alanındaki yeni iş fikirleri ile geleneksel gazetelerin yerini tablet ve mobil versiyonlarına bıraktığı bu günlerde, kulvarda yerini almak isteyenlerin değerlendirmesi gereken bir inovasyon olduğunu düşünüyoruz.

Sizin de aklınıza medya alanında uygulanabilecek ilginç fikirler geliyor mu?

Web sitesi: www.dentsu.com