Çocuklar İçin Programlanabilir Oyuncak Top

Programlanabilir bir oyuncak olan Hackaball, çocukların yeni oyunlar geliştirmesini sağlayan bir uygulama ile fiziksel oyunları bir araya getiriyor.

0
547

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde çocukların eğlenmek için ihtiyacı olan şey bir top ve biraz hayal gücüymüş. Belki de Londralı girişimciler Hackball ile o güzel zamanları geri getirebilir. Son yıllarda teknolojinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için bir dizi girişimde bulunuluyor. Daha önce nesneleri oyuncağa çeviren akıllı bileklik Moff hakkında bir haber paylaşmıştık. Yine aynı amaca yönelik bir başka girişim olan interaktif, duyarlı ve programlanabilir oyuncak top Hackaball geçmişin sokak oyunları ile iPad uygulamasını bir araya getiriyor. Bu uygulama sayesinde çocuklar tekrar sokağa çıkıp, yeni oyunlar icat edip arkadaşlarıyla eğlenebiliyor ve sosyalleşiyorlar.

Programlanabilir oyuncak top Hackaball içerisinde fırlatma, düşürme, sarsma gibi hareketleri algılayan bir işlemci bulunuyor. Aynı zamanda içinde bir denge çarkı, ivmeölçer, titreşim motoru, 9 adet LED, şarj edilebilir pil, hoparlör ve sesleri barındıran bir hafıza kartı bulunuyor. IPad uygulaması üzerinden kablosuz olarak programlanabilen Hackaball, içinde önceden programlanmış birçok oyun ile geliyor. Çocuklar bu oyunlarda ustalaştıktan sonra uygulamayı kullanarak yeni oyunlar programlayabiliyorlar. Yeni oyunlar yaratmak için topun ışık, renk, ses efekti ve titreşim özelliklerinden yararlanıyorlar. Çocuklar top ile oynadıkça yeni özellikler açılıyor.

İçindeki bilgisayarı korumak için ve çocukların özgürce oynayabilmesi için top sağlam saydam plastikten imal edilen top alarm ve aynı zamanda lamba olarak da kullanılabiliyor.

Kitlesel fonlama sitesi Kickstarter üzerinden finansman arayışında olan Hackaball’un 2015 Aralık ayında piyasaya çıkması planlanıyor. Şu an 69 USD ödeyerek bu oyuncak için ön spariş verebilirsiniz.

Teknoloji ile klasik oyuncakları birleştiren ve çocukları fiziksel aktiviteye yönelten sizin de aklınızda yeni bir iş fikri var mı?

Web Sitesi: hackaball.com

Kickstarter Kampanyası: kickstarter.com/projects/hackaball