Çocuklara Kodlama Öğreten Minik Robot

Çocuklara kodlama öğreten minik robot Codie, akıllı telefon uygulaması ile genç beyinlere basit programlamanın kapılarını açıyor.

0
741

Codie çocuklara problem çözme ve eleştirel düşünme gibi becerileri kazandırırken bir yandan da kodlamanın temellerini öğretiyor. Programlanabilir bir robot gibi hareket eden oyuncak, if-else yapıları, varyasyon ve döngü gibi teknikler dahil olmak üzere çocuklar ile kodlamaları inceliyor. PSFK’nın haberine göre Codie’nin programlama dili katmanlı olarak hazırlanmış ve çocuklar uygulama ile ne kadar çok oynarlarsa giderek daha karmaşık kodlamaları öğreniyorlar. Daha karmaşık kodlamalar açıldıkça Codie’nin oyuncak robot olarak becerileri artıyor. Codie uygulama bloklarını bir araya toplar, renkli dizeler kullanarak işlemlerin sırasını gösteren bir öğretici olarak çalışır. Bluetooth ile Codie’e bağlanan ücretsiz ve kolay bir akıllı telefon uygulaması ile çocuklara programlamanın temellerini tanıtır.

Codie’nin gövdesi her bir parçası el işi ve montelenebilir olan yüksek kalite ahşaptan yapılmıştır. Elinize şarjı ve montajı tam, kullanıma hazır olarak gelir. Codie’nin yaratıcıları ışık sensörlerini bir çalar saat gibi programlayarak, ışık belirli bir seviyeye ulaştığında zil çalacak şekilde ayarlamışlar. Böylece çocuk o seviyede yeterliliğe ulaştığında zil çalar. “Dans öğretmeni” olarak adlandırılan kullanıcının Codie’i belirli bir dizi harekete programlayarak kullanabileceği bir oyun oynayabilmesi bir diğer özelliğidir.

Henüz piyasaya çıkmamış ve Indiegogo sitesinde fon arayışında olan bu minik robot kampanyanın bitişine 39 gün kala 70.000 USD hedefin 40.000 USD’sini topladı bile. Codie’nin yaratıcıları sabit fonlama tekniğini kullanıyorlar yani para alabilmek için hedeflerine ulaşmak zorundalar. Şu anki hızıyla başarılı olacağı tahmin edilmektedir. Eğer başarılı olurlarsa, destek verenler çocuklara kodlama öğreten minik robot Codie’yi bu yılın Kasım ayında alabilecekler.  Destekçiler aynı zamanda Codie’yi okula bağışlamayı da düşünebilirler.

Yukarıdaki videoyu izleyerek Codie’nin nasıl çalıştığını daha ayrıntılı görebilirsiniz.

Sizin de aklınızda robotların eğitim için kullanılabileceği yeni iş fikirleri var mı?

Web Sitesi: getcodie.com

Indiegogo Kampanyası: indiegogo.com/projects/codie

[quote_box_center]Benzer iş fikri: İnteraktif Projektör ile Gerçek Dünya Oyuna Dönüşüyor[/quote_box_center]