Daha İyi Bir Uyku İçin Beyin Dalgalarını İzleyen Kulaklık

Gizli EEG sensörleriyle donatılmış bu kulaklık, takan kişinin beynindeki elektronik dalgaları kontrol ederek daha iyi bir uyku sağlıyor.

0
870

İyi bir günün başlangıcı huzurlu bir uykudan geçer. Maalesef, uyurken dünyayı durdurmak mümkün olmuyor. Özellikle tren, araba gibi taşıtların sesleri uykumuzu sık sık bölüyor. İşte bu yüzden Kokoon EEG kulaklıkları geliştirildi ve uyku sırasında taktığınız zaman rahat etmeniz için tasalandı.

Neurogadget’in haberine göre; Kokoon kulaklık Mayıs 2015’te kitlesel fonlama sitesinde bir fonlama kampanyası başlattı. Medikal düzeyde EEG teknolojisi kullanan bu kulaklık, kişilerin daha iyi bir uyku uyumasına yardım ediyor. Uykuya yardımcı birçok özelliğinin yanı sıra önceden belirlenen kişilerden çağrı kabul etme özelliğine de sahip.

Gizli EEG sensörleriyle donatılmış bu kulaklık, takan kişinin beynindeki elektronik dalgaları kontrol ederek, derin uyku anını, uykunun diğer aşamalarını ve gerekli olan doğal uyku döngüsünü belirlemeye çalışıyor. Kullanıcının derin uykusunun bozulmasına neden olan şeyleri engellemek ve doğal uyku döngüsünü tamamlamış olarak uyanması için kulaklık bir ses veriyor. Meditasyon ve berrak rüyaya yardımcı birçok uygulamanın bulunması da bu ürünün çok yönlülüğünü gösteriyor. Kulaklığın Bluetooth alıcı sayesinde Kokoon akıllı telefon uygulaması ile çalışması, kullanıcının kestirme ya da gece uykusu için alarmlar kurmasınına da olanak sağlıyor.

Kokoon kulaklık kaliteli akustik sağlamak için Onkyo ve Pioneer şirketi ile bir ortaklık kurmuş ve kulaklığa etkili bir gürültü izolasyon sistemi eklemiş. Uyurken konfor sağlamak amacı ile de Kokoon kulaklık hassas bölgelerden baskıyı alarak daha az hassas bölgelere yayan bir yastık görevi görecek şekilde tasarlanmış. Kullanıcının uyurken sıcağa maruz kalmasını ve terlemesini önlemek için serin jel yastıklama ve havalandırma sistemi ikilisini kullanıyor. Uykuda doğal hareketleri engellememek için de Kokoon tamamen kablosuz olarak tasarlanmış ve Bluetooth teknolojisini kullanarak telefona bağlanıyor.

Kampanya başladığından bu yana Kokoon kulaklık Kickstarter’da büyük bir başarı elde etti ve 1 milyon USD fon toplayarak asıl fon amacının 10 katına ulaşmayı başardı. Bu kulaklığın piyasa fiyatı 319 USD olacak fakat şu an Kickstarter üzerinden 189 USD’ye ön sipariş verebilirsiniz. İlk ürünlerin Şubat 2016’da gönderilmesi bekleniyor ve muhtemelen bir yıl sonra da piyasada yerini alacak.

Daha ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kullanıcının sağlığına yönelik yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Kickstarter kampanyası: kickstarter.com