Demans Hastaları İçin Koku Yayan Çalar Saat

Demans hastalarının yetersiz beslenmelerini önlemek için koku yayan çalar saat Ode, günde üç defa iştah açıcı koku yayarak hastaları yemeye teşvik ediyor.

0
679
Demans hastaları için koku yayan çalar saat Ode

Bunama teşhisi konulan hastaların neredeyse yarısı yeterli yemek yemedikleri kötü besleniyor ve kilo kaybediyorlar. Springwise’ın haberine göre; bunu önlemek için geliştirilen Ode isimli koku yayan çalar saat, günde üç defa lezzetli kokular yayarak hastaları yemek yemeye teşvik ediyor ve sağlıklı kalmalarını sağlıyor.

Ode çalar saat İngiltere’de Living Well with Dementia devlet projesinin bir parçası olarak geliştirildi. Bu proje kapsamında nörolojik hastalıklara sahip olanların yaşamlarını iyileştirmek amacıyla içgüdüsel, tasarım tabanlı çözümler yaratmak için çeşitli tasarımcılar görevlendirildi. Demans hastaları sıklıkla depresifleşir ve genelde aşırı yoğun bakıcıları tarafından hazırlanan yemeklerden oluşan diyetlerini pek benimsemezler. Fakat tanıdık kokular onların iştahını uyarmak için kullanılabilir çünkü koku alma duyusu doğrudan duygu ve belleğe bağlıdır.

Ode sisteminin içinde 3 koku bulunuyor. Bu kokular, koku uzmanı Lizzie Olstrom önderliğinde bir grup parfüm ve lezzet uzmanı kişiler tarafından her öğün için farklı hazırlanmış. Her bir aromatik uyarıcı yaklaşık 3 saat boyunca kademeli dalgalar olarak havaya yayılıyor. Cihaz belirli bir süre boyunca kokuyu ısıtmak ve fan kullanarak kokuyu dışarı üflemek üzere programlanmış. Fan aynı zamanda her kısa dalga arasında koku şişesini soğutuyor, böylece hastanın kokuyu duymazdan gelmesi önleniyor. Bakıcılar hasta için cihazı kişiselleştirebiliyor ve gittikçe genişleyen koku yelpazesinden seçim yapabiliyorlar. Şu an için Ode portakal suyu kokusu, sığır güveç ve kirazlı tart kokuları içeriyor ve Ode yaratıcıları repertuarı genişletmek için gelecek önerilere açıklar.

Ode ellinin üzerinde hasta ile çalışmalar yürüttü ve 11 haftalık deney süresince yarısından fazlası 2 kilo aldığını saptadı. Fiyatı 420 USD olan cihaz, içinde 3 ay yetecek kokular ile beraber geliyor.

Demans hastalarına faydalı olabilecek yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Web Sitesi: myode.org