Demonte Masa Kendi Kendini Monte Ediyor

Bir çeşit yeniden yapılandırılabilir mobilya olan demonte masa Programmable Table, hafif bir dokunuşla kendi kendini monte ediyor.

0
877

IKEA’dan aldığımız mobilyaları monte edebilmek için hangimiz tüm gününü harcamadı ki? Peki ya son parçayı yerleştirme sırası geldiğinde, parçanın uymadığını gördüğümüzde hangimizin başından aşağı kaynar sular dökülmedi ya da sinir krizi geçirip bu kendin monte et işine sövmedik ki?

Deneysel işler yapmayı seven ürün tasarımcıları, son yıllarda çok zahmetli olarak görülmeye başlanan demonte mobilyanın kaybettiği itibarı geri kazandırmaya çalışan girişimlerde bulunuyor. Springwise’ın haberine göre; MIT Self Assembly Lab ve Wood-Skin’in beraber yürüttüğü bir proje olan kendi kendini monte eden demonte masa Programmable Table; bir makinenin ya da bir insanın monte etmesine gerek kalmadan hafif bir dokunuşla kendi kendini monte ederek masa oluyor.

Demonte masa kolayca taşınan ve saklanabilen düz bir altıgen olarak kullanıcıya ulaşıyor. Ürün ahşap paneller ve programlanmış kumaş kasların birleşiminden yapılmış. Kutudan çıkarıldığı zaman, küçük bir dokunuş bu altıgen ürünü masa haline getiriyor. Masa şekline geldiğinde, yapısı kendi kendini destekliyor ve 100 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor.

Programmable Table’ın prototifi bu ayın başlarında Milano’da Salone Del Mobile mobilya fuarında görücüye çıktı ve çok yakında ticari bir ürün olarak piyasaya sunulabilir. Kendi kendini monte eden mobilya alanında küçük de olsa bir ilk olacağa benziyor. Kendi kendini monte eden demonte masa hakkında daha ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu yeni tasarım teknolojisinden faydalanılarak başka ne gibi girişimlerde bulunulabilir?

Web sitesi: wood-skin.com