Dijital Eserlerin Korunmasını Sağlayan Kriptografik Kimlik

Ascribe, sanatçıların eserlerinin izlenebilir dijital kopyalarını yapmalarını sağlıyor ve bu eserlerin kopyalanmasını ya da izinsiz kullanılmasını önlüyor.

0
909
Dijital eserlerin korunmasını sağlayan kriptografik kimlik

İnternet çağında, dijital içerikler çok kolay kopyalanabildiği için bu içeriklerin fikri mülkiyet hakkını korunmak pek de kolay olmuyor. Genelde eser sahipleri diğer internet kullanıcılarının mülkiyet hakkına saygı duymasına güveniyorlar ya da saygı duymasını umuyorlar. Springwise’ın haberine göre Alman startup Ascribe, sanatçıların ve yazarların işlerinin eşsiz ve izlenebilir dijital kopyalarını yapmalarını sağlıyor ve bu işlerin kopyalanmasını ya da izinsiz kullanılmasını önlüyor.

Ascribe, kullanıcıların dijital eserlerini kayıt altına almasını, arşivlemesi, göndermesini ve takip etmesini sağlıyor ve resmi kriptografik sertifika sayesinde güvenilirliğini koruyor. Kriptografik sertifika dosyanın kullanıcı geçmişini kaydediyor. Bu hizmeti kullanmak isteyenler, Ascribe’ın sitesine girerek kendilerine bir kullanıcı hesabı oluşturuyor ve dijital dosyalarını yükleyebiliyorlar. Daha sonra Ascribe kullanıcı ve eseri arasında kopmayan bir dijital bağlantı oluşturuyor. Dosyaya iliştirilen bu dijital bağlantı Blockchain şeklini alıyor ve içinde kamusal veri tabanında gözüken zaman damgalı kriptografik kimlik bulunuyor. Kullanıcılar daha sonra sadece bir email göndererek eserlerini kiralayabiliyor ya da ödünç verebiliyor. Bu hizmet, fikri mülkiyet hakkı yönetimini Paypal ile para transferi yapmak kadar kolay hale getiriyor. Ayrıca Ascribe daha sonra bulutta sakladığınız dosyaları korumak için de kullanılabilecek, onları en son dosya formatına güncelleyecek ve internet araştırması yaparak izinsiz kullanılan kopyaları silecek. Kim derdi bir zamanların asi para birimi Bitcoin’in bir getirisi olan Blockchain’in sanatçıların en iyi dostu olabileceğini?

Sizin de aklınıza fikri mülkiyet hakkını korumaya yönelik yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: ascribe.io