M&C Saatchi Londra’nın merkezinde, Darwin’in doğal seçilim hipotezinden ilham alarak dünyanın ilk yapay zeka reklam kampanyasını başlattı ve geçen kişiye göre değişen dinamik reklam panosu tasarladı. Bahio isimli kurmaca kahve markasının reklamını yapan dinamik reklam panosu, seyirci reaksiyonuna göre değişen yaratıcı posterler kullanıyor.

Springwise’ın haberine göre; M&C Saatchi bir aylık deneyi çeşitli unsurların gücünü analiz eden genetik algoritma tarafından destekleniyor. Posterin içine yerleştirilen bir kamera sayesinde 1000 kadar resimden, yazı tipine, arka plana ve baskıya kadar birçok unsurun gücü analiz ediliyor. Sistem reklam panosunun yanından geçenlerin yüz ifadelerini, reklam panosu ile etkileşim sürelerini analiz ediyor ve aynı Darwin’in doğal seçilim hipotezi gibi etkisiz kalanlar reklam panosundan çıkartılırken, etkili unsurlar farklı kombinasyonlarda tekrar kullanılıyor, ta ki en etkililerinden mükemmel reklam afişi ortaya çıkıncaya kadar. Yukarıdaki videoyu izleyerek daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İçeriği belirlemek için dış unsurları kullanan Bahio reklam kampanyası dinamik reklamın son örneği olarak karşımıza çıkıyor. Sizin de bu alanda yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: mcsaatchi.com