Diyabet hastaları için oyunlaştırılmış uygulama

0
2040

Diyabet hastaları (şeker hastaları) için kan şeker seviyesini kontrol altında tutmak amacıyla alınan insülin miktarını kayıt etmek zorlu ve bitmez bir görev haline gelebilir. Diyabetikler için unutkanlığa son verecek olan girişim Timesulin‘den daha önce bahsetmiştik. Şimdi ise mySugr adlı inovatif uygulamayı tanıtacağız. mySugr, günlük sağlık durumunu ölçerken bunu eğlenceli hale getiren yeni bir uygulama.

Avusturya merkezli yeni girişim, oyunlaştırma tekniğini kullanarak diyabetiklerin detaylı kayıtlar tutmasına yardımcı oluyor ve zaman içerisindeki sağlık durumlarının kolay bir şekilde izlenmesine olanak tanıyor. Uygulamayı kullanan her bir hastanın kendisine özel bir “canavarı” var. İsim verilebilen bu “canavar” hastaların şeker hastalığını simgeliyor. Girilen her veri sonrasında bu “canavar” hastayla konuşuyor. Eğer kullanıcı, hastalığına olumlu etki yapacak bir veri girmişse “canavar” mutlu oluyor. Olumsuz bir veri girilmiş ise “canavar” kullanıcıyı uyarıyor. Uygulama üzerinden girilebilen bazı veri çeşitleri ise şöyle: kan şeker seviyesi, en son yapılan enjeksiyon zamanı, yenilen yemekler ve yapılan aktiviteler vs…

Uygulama kullanılarak kaydedilen veriler daha sonra incelenmek üzere hafızada saklanabiliyor. Bu veriler grafikler üzerinde de görüntülenebiliyor ve gerektiğinde doktorlarla paylaşılabiliyor. Yukarıdaki video uygulama hakkında detaylı bilgi içeriyor.

Uygulama şimdilik sadece iOS platformları (iPhone, iPad, iPod) için mevcut. Fakat yakın zamanda Android için de çıkması bekleniyor. Unutmadan belirtelim tıpkı Timesulin‘in yaratıcısı gibi mySugr‘ın yaratıcısı da bir şeker hastası. Aklınızda kendi ihtiyacınızı giderirken başkalarına da katkı sağlayabilecek iş fikirleri var mı?

Web sitesi: mysugr.com