Dünyadaki Açlığı Sona Erdirebilecek Gıda Tozu

FoPo Food Powder, ucuz ve son kullanma tarihi dolmak üzere olan gıdaları kurutarak toz haline getiriyor ve raf ömrünü 2 yıl daha uzatıyor.

0
718
Dünyadaki açlığı sona erdirebilecek gıda tozu FoPo Food Powder

Dünyada her yıl çöpe atılan gıda miktarı 1.76 milyar ton, Birleşmiş Milletler’in verilerine göre ise bu 750 milyar dolar ekonomik kayıp demek. Boşa giden gıdanın bu kadar büyük oranda olmasının iki temel nedeni de düşüncesiz tüketim ile ilgili. İhtiyacımızdan fazla gıda satın alıyoruz ve hazırlıyoruz ya da bozulmadan önce bu gıdaları kullanmıyoruz.

Mashable’ın haberine göre bu kısır döngüye karşılık olarak, bir grup uluslararası master öğrencisi FoPo Food Powder startupını başlattı. Şirket, ucuz ve son kullanma tarihi dolmak üzere olan yiyecekleri alıyor ve kurutarak toz haline getiriyor ve böylece yiyeceklerin raf ömrünü 2 yıl daha uzatıyor. Onlar bunu “çöp toplayıcılığının bir üst seviyesi” olarak tanımıyor. FoPo Food Powder’ın hedefi dünyadaki açlığı sonra erdirmeye önemli bir katkı sağlamak.

Yiyecek tozlarının üç aroması var: muz, ahududu ve mango, yakında da ananas aroması olacak. Bu tozlar besin değerlerini %30-80 oranında koruyacak. Şirkete göre, bu toz yoğurdun ya da dondurmanın üstüne serpilebilir, sıvı meyve püresine karıştırılarak ya da pişirmede kullanılabilir.

Yiyeceklerin kurutulması milattan önce 1200’lü yıllara İnka medeniyetine kadar dayanıyor. Teknik olarak her şeyi kurutabilirsiniz fakat elde edeceğiniz tat güzel olmayabilir.

FoPo çeşitli startup zirvelerinde ve yarışmalarına katılarak başarı elde etti. Ben & Jerry’s Join Our Core sosyal değişim hareketi kitlesel fonlama startup yarışmasını kazandı ve Throught For Food Summit yarışmasında ikinci oldu. FoPo şu an, en büyük startup yarışmalarından biri olarak görülen MassChallenge’da da finale kaldı. Ayrıca kitlesel fonlama sitesi Kickstarter üzerinden de bir kampanya başlatan FoPo, buradan da 25.857 USD fon elde etti.

Filipin Hükümeti ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün de desteğiyle afet bölgesi Filipinlerde bir deneme uygulaması yapmaya hazırlanıyorlar.

Ekip, minimum uygulanabilir ürünü bulduğunda düşük üretim fiyatına sivil toplum kuruluşlarına satmadan önce, bunu marketlerde, internet üzerinden ve büyük gıda üreticilerine satmayı planlıyor.

Sizin de aklınıza dünyadaki açlığı sona erdirmeye yönelik bir girişim geliyor mu?

Web sitesi: FoPo Food Powder

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Porsiyonunuzun yarısını açlık ile mücadele için paylaşın[/quote_box_center]