Dünyadaki En Güvenli Bisiklet

0
1772
En Güvenli Bisiklet

En Güvenli Bisiklet

Ülkemizde ulaşım için bisikleti tercih etmek isteyenleri bu sevdalarından vazgeçirecek bir çok engel var. Bu engellerin başında bisiklet yollarının olmaması geliyor. Bisikletli ulaşım için şehir planlaması yapılırken “unutulmuş” olan bisiklet yollarının olmadığı noktalarda, motorlu taşıt yollarında –otoyollar hariç– bisikletli sürücelerin en sağ şeritte geçiş önceliği bulunmakta. Fakat maalesef bu ülkede ehliyet almak çok kolay olduğundan trafik kurallarını tam manasıyla bilen bilinçli sürücü sayısı çok az. Bilinçli sürücülerin de bir çoğu bu karmaşıklık içerisinde sosyal psikoloji etkenleriyle istemeden de olsa diğerlerine uymak durumunda kalabiliyor. Bu durumlar göz önüne alındığında ise, bisiklet ile ulaşım bisiklet sürücüleri için son derece tehlikeli bir hal alabiliyor. Toplumdaki algı, bir bisikletlinin motorlu araç yollarında fark edilmemesine sebebiyet verebiliyor.

Yoldaki en güvenli bisiklet (safest bike on the road) yakıştırmasıyla yola çıkan Halo Kaplama firması, bisikletlilerin yollarda kolay fark edilmesini sağlayacak yeni bir bisiklet modeli ile karşımıza çıkıyor. Bu modelde bisikletlere, her koşula dayanıklı yansıtıcı bir boya kaplaması uygulanıyor. Bisiklet üzerine aynı zamanda dinamoya bağlı fren ışıkları da eklenmiş, bu ışık bisiklet yavaşladığında devreye giriyor.

Hola Kaplama İş Geliştirme Müdürü Josh Zisson tarafından geliştirilmiş bu yeni model ile bisikletlilerin trafikte fark edilmeleri çok daha kolaylaşacak gibi. Çünkü bu kaplama her koşulda ve her ışık açısında en iyi yansıtma özelliğine sahip. Zisson, bu kaplamayı tüm bisiklet üreticilerinin kullanması için teşvik ediyor. Umarız, bisiklet yollarına duyarsız kalan yöneticilerin aksine tüm üreticiler bisikletle ulaşımı güvenli kılmak için bu fikirden ilham alır.

Ülkemizde bisikletli ulaşımın yaygınlaşması ve güvenliğin paralel olarak artırılması için neler yapılabilir dersiniz?

Unutmadan change.org üzerinden bisikletli ulaşıma vereceğiniz desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Web Sitesi: www.bikesafeboston.com
Bisiklet Yollarına Destek: www.change.org
Kaynak: localhost/wp