Dünyanın ilk çevre dostu gazete standı

0
3588

[dropcap]B[/dropcap]ir mecmuanın tirajı tahmin edilebiliyor olmasına rağmen beklenmeyen düşük talepler veya belirli sayıda satış için gerekli minimum baskı sayısı kısıtları, satılmayan gazete ve dergilerin adedinde fazlalığa neden olmaktadır. Satılamayan bu gazete ve dergiler geri dönüştürülerek yeniden basıma hazır hale getiriliyor olsa da, hem imalat hem geri dönüşüm işlemleri sırasında belirli ölçüde kayıplar yaşanabiliyor. Şimdi İsveç merkezli Meganews‘in geliştirdiği inovatif gazete standı, talep edildiği anda ihtiyaç sayısı kadar gazete ve dergi basarak bu kayıplara son veriyor.

İsveç’in başkenti Stockholm’de hayata geçen proje sayesinde popüler tüm gazete ve dergiler, kullanıcılar tarafından ödemesi yapılarak anlık baskıya alınabiliyor. Kullanıcının dilediği mecmua, ödemenin ardından 2 dakika içerisinde basılıyor. Japon firması Ricoh tarafından Meganews için geliştirilen bu teknoloji sayesinde basılan tüm mecmualar klasik baskının kalitesini aratmıyor. İnternet üzerinden ana sunucuya bağlı olan cihazlar, yeni sayılar çıktığında ise anında güncel içeriklerin kullanıcılara ulaşmasına olanak tanıyor. Yukarıdaki tanıtım videosunu izleyerek bu inovatif, çevre dostu gazete standı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu teknoloji sayesinde yayıncılar gereksiz masraflardan kaçınırken, fazla sayıda basılan gazete ve dergilerin çevreye (doğaya) zarar vermemeleri sağlanmış oluyor. Sizin de aklınızda benzer iş fikirleri var mı?

Web sitesimeganewsmagazines.com
[quote_box_center]Benzer iş fikri: İdrarla elektrik üreten inovatif tuvaletler[/quote_box_center]