Tasarımı düşünce ile sağlayan 3 boyutlu baskı sistemi

0
2018

[dropcap]G[/dropcap]eleceğin üretim araçları olarak lanse edilen 3D yazıcıları tüketici seviyesine indirebilmek için sarfedilen eforlara son yıllarda tanıklık ettik. Daha önce bahsettiğimiz 3 boyutlu yazı kalemi; 3Doodler, sarfedilen bu eforların neticesinde başarıya ulaşmış iş fikirleri arasında yerini aldı. Ancak, tüketici seviyesine indirilen 3D yazıcılarda çıktı almadan önce tasarlanması gereken bir çalışma olmak zorundaydı. Şimdi Şili merkezli ThinkerThing‘in geliştirtiği yeni 3 boyutlu baskı sistemi sayesinde, tüketiciler düşündükleri nesneleri; önceden hazırladıkları dijital bir tasarımları olmaksızın, 3D printerlar vasıtasıyla basabiliyorlar.

Basit bir nesneyi dijital ortamda tasarlamak profesyonel bir kullanıcı için dahi haftalar sürebiliyor. Dijital tasarım bilgisi olmayanlar için ise dilenilen tarzda bir eser çıkarmak imkansız bir hal alıyor. Şimdi ThinkerThing, Şili Hükümeti’nden aldığı destekle, özellikle çocukları hedef alarak geliştirdiği yeni 3 boyutlu baskı sistemiyle; tasarım bilgisi ve deneyimi olmayan tüketicilerin düşündükleri nesneleri 3D yazıcılar vasıtasıyla oluşturmularına olanak tanıyor.

Sistemin ilk prototipi 2 kısımdan oluşuyor: kullanıcının beyin dalgalarını, duygularını ve yüz ifadelerini algılayarak düşüncelerini sezen EmotivEPOC isimli cihaz 1. kısmı oluştururken, tüketici odaklı MakerBot 3D printer ise 2. kısmı oluşturuyor. Sisteme bağlı olarak çalışan bir bilgisayar uygulaması sayesinde ekranda çıkan dizayn elementleri kullanıcılara gösterilerek, bu elementlere verilen tepkiler ölçülüyor. Daha sonra uygulama kullanıcının aklındakinin tam olarak ne olduğunu saptamaya çalışıyor. Son olarak 3 boyutlu yazıcı MakerBot ile düşünülen nesnenin çıktısı alınıyor. Bu inovatif 3 boyutlu baskı sistemi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler yukarıdaki videoyu izleyebilirler.

Sizin de aklınızda yaratıcılık sınırlarını zorlayacak fikirler var mı?

Web sitesi: www.thinkerthing.com